Štátny tajomník USA odsúdil Rusko za mimoriadne zbabelé spôsoby pri porušení ukrajinského prímeria, počas svojho stretnutia s tajomníkom ministerstva zahraničia Philipom Hammondom.


Ďalšie sankcie voči Rusku sú nachystané na predloženie medzinárodnej komunite v najbližších dňoch ako tlak na Moskvu kvôli ukrajinskej kríze.


Štátny tajomník USA John Kerry opísal ruské chovanie ako „jednoducho neprijateľné“.
„Rusko sa angažovalo v absolútne nehanebnom a cynickom postupe počas týchto posledných dní“, povedal. „vieme určite, že Rusko bolo nápomocné separatistom, ako je Rusko ovplyvnené separatistami.“


„Hovorili sme o dodatočných sankciách, o dodatočnom úsilí a som presvedčený za posledné dni, že ľudia si chcú vyjasniť, že my nevstúpime do tejto hry“, dodáva.
„Nebudeme tu sedieť a nebudeme sa zúčastňovať na týchto mimoriadne zbabelých spôsoboch na účet suverenity a integrity národa.“
Hammond odsúdil spôsob, ktorým sa Minská dohoda o prímerí „systematicky porušuje“.
„Ideme jednať o tom ako môžeme udržať Európsku úniu a prepojenie USA-Európa ako odpoveď na tieto porušenia“, povedal. Je to vzhľadom k varovaniu ukrajinských vojenských predstaviteľov, že je to (porušenie prímeria) posilňujúce pre útok rebelov na prístav Mariupoľ – najväčšie mesto zatiaľ pod kontrolou vlády (kyjevskej) v oboch vzbúreneckých východných provinciách.


Kyjevskí predstavitelia armády odsúdili Rusko v piatok v zaslanom poďakovaní za tanky a vojsko proti rebelmi držanému Novoazovsku ďalej na východ od pobrežia Azovského mora a od Mariupoľa, kde (Rusko) rozširuje svoju prítomnosť, ktorá by mohla byť druhým vojnovým frontom.
Útok na Mariupoľ by mohol zabiť Európou vyjednané prímerie.
„Protivník previedol prestavbu vojenskej výzbroje, zbraní a bojovníkov v oblasti Mariupoľa s úmyslom možnej ofenzívy“, povedal Andrij Lysenko, armádny hovorca.
„Vysiela malé sabotážne skupiny každú noc. Možno vidieť aktivity nepriateľa okolo Novoazovska, kde boli nahromadené vojenská výzbroj, bojovníci a munícia.


Jeden ukrajinský vojak bol zabitý a 40 iných zranených v útokoch na východe Ukrajiny Ruskom podporovanými separatistami za posledných 24 hodín, povedal.


Najvyšší britský vojenský dôstojník v NATO varoval v piatok, že ruskí expanzionsti majú ambície rýchlo sa stať „zreteľnou existenčnou hrozbou nášho bytia“.
Generál Sir Adrian Bradshaw pridelený v poslednom roku ako zástupca veliteľa NATO síl v Európe povedal, že aliancia potrebuje rozvíjať obidve konvenčné sily rýchleho nasadenia a kapacity na vzdorovanie propagande a tlaku ako možno vidieť na Ukrajine.


Hovoriac o „ére sústavnej súťaže s Ruskom“, Bradshaw povedal na audiencii v Royal United Services Institute v piatok, že NATO zamýšľa kohezívny systém odstrašovania na jeho východných hraniciach, čosi, čo vyžaduje pomoc od EÚ.
Povedal, že NATO zatlačilo v predstihu s plánom na spojenie bojových jednotiek “ aby presvedčilo Rusko alebo alebo iných protivníkov, že útok vedený na členov NATO bude nevyhnutne viesť ku konfliktu s celou alianciou“.


Ukrajina odsúdila Moskvu v piatok a zaslala poďakovania za vojakov pre východnú Ukrajinu na pomoc dohodnutému prímeriu v túto sobotu.
Moskva neodpovedala bezprostredne na obvinenie, ale naposledy odmietla obvinenie, že jej sily bojovali na Ukrajine.
Západné štáty sa držali diplomatickej cesty v rozhodovaní v konflikte, zatiaľ čo rebeli dobyli strategické mesto Debaľcevo ako nedodržanie prímeria dojednaného Nemeckom a Francúzskom, a uvalili na Kyjev jednu z najhorších porážok v desaťmesačnom konflikte.


V poslednom roku uvalili na Rusko EÚ a USA ekonomické sankcie ako odpoveď na ich vstup do Ukrajiny. Ruské banky a iné finančné inštitúcie boli dotknuté zákazom vycestovania a zmrazením účtov vedúcich členov Putinovho okruhu.


Obamova administrácia zvažuje možnosť vyzbrojenia ukrajinskej armády sama – vyhlásil bývalý tajomník obrany Liam Fox.
Fox povedal, že Británia a iné západné štáty musia začať dodávať sofistikované zbrane Ukrajine, aby jej umožnili bojovať proti proruským separatistom vyzbrojeným ťažkými zbraňami.
Špeciálne im treba dodať zakódované komunikačné prostriedky, pretože v prípade starých systémov, čo používajú, sú ľahkým cieľom Rusov, ktorých technológia je vyššia“, povedal pre BBC radio 4´s Today.
Po druhé, potrebujú protitankové zbrane, pretože Rusi používajú nové, lepšie vyzbrojené vozy, proti ktorým Ukrajinci nemajú obranu.“
Po tretie: potrebujú bezpilotné lietadlá a iné prostriedky pre zacielenie.“
David Cameron varoval Vladimira Putina pred väčšími následkami, ak sa prímerie v Ukrajine nedodrží.
Premiér povedal v Glasgowe na návšteve Govanových lodeníc v piatok, že zodpovednosť za to, čo sa deje na Ukrajine zostáva absolútne na Vladimirovi Putinovi a Rusku.
Zdroj: The Guardian, Rebecca Radcliffe
Preklad: reakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DebaľcevoVojak-Ukrajiny-e1423479816360.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/DebaľcevoVojak-Ukrajiny-300x300.jpgadminPolitikaEÚ,Rusko,Ukrajina,USAŠtátny tajomník USA odsúdil Rusko za mimoriadne zbabelé spôsoby pri porušení ukrajinského prímeria, počas svojho stretnutia s tajomníkom ministerstva zahraničia Philipom Hammondom. Ďalšie sankcie voči Rusku sú nachystané na predloženie medzinárodnej komunite v najbližších dňoch ako tlak na Moskvu kvôli ukrajinskej kríze. Štátny tajomník USA John Kerry opísal ruské chovanie ako...