Theresa Mayová sa nazvala ako determinovaná v uskutočňovaní Brexitu načas.

Čo tým myslí britský parlament, že vháňa vyjednávanie do slepej uličky?

Európska únia predsa už dávnejšie vyhlásila, že žiadne iné dohody o brexite nebudú.

V rozhovore zverejnenom v nedeľu 3. februára v The Sunday Telegraph Mayová znovu uviedla, že sa cíti byť schopná uskutočiť riadený Brexit načas. Odteraz do 29. marca 2019 napriek kategorickému odmietnutiu Bruselu chce znovu vyjednávať riadený odchod z únie.

Kľúčovým momentom je otázka írskej hranice a colný režim na nej. Kontroverzie, koré sa na túto tému sústreďujú sú zrejme neprekonateľné. V stredu podal konzervatívec Graham Brady žiadosť o alternatívne aranžmán zmluvy, menovite tzv. írskej poistky.

Toto ustanovenie by malo zabezpečiť, aby na fyzickej hranici medzi britskou provinciou Severné Írsko a Írskou republikou nebola colná bariéra.

Theresa Mayová odmietla možnosť ohlásenia tvrdého Brexitu napriek názoru viacerých politikov v posledných dňoch, spomedzi ktorých minister zahraničia Jeremy Hunt chce uskutočniť prijatie potrebnej legislatívy na jeho vykonanie.

Pani Mayová vyhlásila, že chce nachádzať ešte stále nové východiská. Jej predstavou je „pragmatické riešenie“, no Európska komisia odmietla kategoricky slobodný colný režim na uvedenej hranici.
V tejto situácii je skutočne akýkoľvek pragmatický krok zbytočný zo strany Veľkej Británie, ktoré až doteraz vyjednávala tak tvrdo, že nezostali možnosti pre úľavy, ktoré by nepoškodli úniu.

Čo vlastne tým celým myslel britský parlament nie je jasné, iba ak by skúšali stále donútiť úniu k v rámci tvrdého vyjednávania so strachom cúvnuť.

Tieto nátlakové šachy sú však nebezpečné pre obidve strany. Ich výsledkom bude pokles výkonov ekonomík a niektorých ako je slovenská napríklad, to môže zatlačiť do krízovej situácie. Kde sa dvaja bili, tretí, ten slabý, prehráva.
zdroj: francúzska a britská tlač
redakcia SvP

Kde sa veľkí bijú, malí prehrávajúhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/man-678341_1280-e1549198570427.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2019/02/man-678341_1280-e1549198570427.jpgadminKomentárePolitikaBrexitTheresa Mayová sa nazvala ako determinovaná v uskutočňovaní Brexitu načas. Čo tým myslí britský parlament, že vháňa vyjednávanie do slepej uličky? Európska únia predsa už dávnejšie vyhlásila, že žiadne iné dohody o brexite nebudú. V rozhovore zverejnenom v nedeľu 3. februára v The Sunday Telegraph Mayová znovu uviedla, že sa cíti byť...