Ministerstvo zahraničia USA znovu otvorilo kauzu Clintonovej

Po úspechu bývalej ministerky zahraničia, keď jej FBI uznalo nezávadnosť použitia súkromnej e-mailovej adresy pre úradnú korešpondenciu, má problém znovu na stole.

Štátni úradníci uviedli pre agentúru AP, že bývalá ministerka by mohla byť potrestaná za únik informácií. Toto oznámenie prišlo po 24 hodinách, keď ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že kauza uniknutých emailov bola uzavretá.

Ministerstvo začalo svoju kontrolu v januári, keď sa zistilo, že 22 emailov zo súkromného servera Hillary Clintonovej uniklo a boli to „top secret“ záležitosti.

Hovorca ministerstva zahraničia John Kirby povedal, že testovanie znovu začali potom, ako ministerstvo spravodlivosti oznámilo v stredu, že to nemá kriminálne pozadie.

Kirby však nevedel nič viac o celej veci.  Takzvané klasifikované emaily boli zaradené do najvyšších stupňov utajenia. FBI teraz bude pokračovať vo vyšetrovaní formou komisie. Riaditeľ FBI James Comey však bránil vládne rozhodnutie neprenasledovať Clintonovú za únik úradných emailov.

Ale Kirby tiež povedal tento týždeň, že bývalá štátna úradníčka môže čeliť trestu. Spolu s Hillary Clintonovou budú vystavení vyšetrovaniu FBI aj kolegovia ministerky Cheryl Millsová, Jake Sullivan a Huma Abedin, ktorí napísali väčšinu týchto emailov pre svoju nadriadenú.

Pre Millsovú to môže znamenať zrušenie kariérneho postupu, ktorý je namierený na post v Bielom dome z funkcie riaditeľky úradu ministerky zahraničia na podobnú pozíciu.

Pre Clintonovú to tiež môže znamenať skomplikovanie jej nástupu do úradu prezidenta USA v prípade vyhraných volieb, čo sa javí byť nádejné, no môže sa stať, že vďaka jej nedbanlivému zaobchádzaniu s úradnou poštou pred rokom 2013 sa v Bielom dome vôbec neubytuje.

redakcia SvP

 

Kauza Clintonovej znovu otvorená po 24 hodinách oddychuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/HillaryC-e1463086421122.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/HillaryC-e1463086421122.pngadminPolitikapolitika,Trump-Clintonová,USAMinisterstvo zahraničia USA znovu otvorilo kauzu Clintonovej Po úspechu bývalej ministerky zahraničia, keď jej FBI uznalo nezávadnosť použitia súkromnej e-mailovej adresy pre úradnú korešpondenciu, má problém znovu na stole. Štátni úradníci uviedli pre agentúru AP, že bývalá ministerka by mohla byť potrestaná za únik informácií. Toto oznámenie prišlo po 24 hodinách,...