Katyňský les zostal známy ako hrôzostrašné miesto, kde by sa dal natočiť filmový horror. Ak by začali vyliezať zo zeme zombiovia ako v Jacksonovom Thrilleri, bolo by ich 21 000 prinajmenšom. Ako sa mohlo stať, že sa podarilo zhromaždiť v zajatí také množstvo poľských mužov, má svoju príčinu v povážlivej udalosti sovietskej histórie, keď Nemecko a ZSSR podpísali spolu dohodu nazývanú Brest-Litovský pakt, ktorý signovali Ribbentrop a Molotov 23. 8. 1939 v Moskve, nazvaný tiež pakt o neútočení a priateľstve.

Do Katyni boli odtransportovaní poľskí vojaci na jar 1940 krátko po obsadení východných oblastí Poľska Rusmi. Boli to vojenskí zajatci, ktorých NKVD filtrovala tak, že vyberala inteligenciu. Právnici, vedci, učitelia, úradníci a umelci sa stali predmetom rozkazu politbyra Komunistickej strany ZSSR. Na dokumente, ktorý schválil popravy Poliakov sa nachádza podpis Stalina, Molotova, Vorošilova a Mikojana.

Inteligencia poľského národa bola sústredená v troch táboroch v Starobieľsku, Kozeľsku a Ostaškove. Odtiaľ ich prevážali na miesta popráv v blízkosti miest Smolensk (áno, tam kde spadlo poľské lietadlo s celou vládou) do Katyňského lesa, Tveru a Charkova. V roku 1943 boli masové hroby odkryté Nemcami. Tretia ríša obvinila z masakru Rusov, keďže už neboli priatelia v zmysle paktu Ribbentrop-Molotov. Tento zločin na poľskom národe nebol nikdy činiteľmi ZSSR priznaný. Po roku 1990 vedenie Sovietskeho zväzu pripustilo, že to bol stalinský zločin. Dodnes nikto nebol zaň potrestaný ani odškodnený. Túto tragédiu považujú dodnes Poliaci za nesmiernu krivdu.

Zajatá poľská armáda v roku 1940.
Zajatá poľská armáda v roku 1940.

zdroj:Historická revue 9/2014, str. 61-62, 2xfoto:wikipédia

©text redakcia

 

adminHistorický krúžokPoľsko,Rusko,Východná EurópaKatyňský les zostal známy ako hrôzostrašné miesto, kde by sa dal natočiť filmový horror. Ak by začali vyliezať zo zeme zombiovia ako v Jacksonovom Thrilleri, bolo by ich 21 000 prinajmenšom. Ako sa mohlo stať, že sa podarilo zhromaždiť v zajatí také množstvo poľských mužov, má svoju príčinu v...