Irán: ako odpoveď na Charlie vyhlásil konkurz na karikatúry o holokauste
Irán skutočne neocenil kladne karikatúru proroka Mohameda uverejnenú v poslednom Charlie Hebdo. Ak Teherán odmietol masakru zo 7. januára v Paríži, iránsky režim kritizoval jeho novú titulku, ktorá poukazuje na heslo „Tout est pardonné“ a Mohameda so slzou v oku vztyčujúceho plagát „Je suis Charlie“.
Hlasom hovorcu svojej diplomacie Irán takisto odsúdil „inzultujúce gesto“ francúzskeho časopisu, mieniac, že karikatúra nakreslená autorom Luz zasahuje do citov muslimov. V krajine sa konalo viacero „anticharlie“ manifestácií a jeden iránsky žurnál bol zakázaný za zverejnenie „Je suis Charlie“.
Karikatúry proti karikatúram
Ako hlási The Independent citujúci informáciu Tehran Times, začína sa nová etapa poznačená zverejňovaním konkurzov na karikatúry o holokauste. Konkurz organizovaný s iniciatívou iránskeho Domu komiksov spojeného s teheránskou radnicou takisto ako s kultúrnym centrom Saršešmeh.
Víťaz konkurzu dostane sumu 12 000 dolárov (viac ako 11 000€), druhé miesto 8000 USD a tretie 5000USD, upresnil The Independent. Diela musia byť zároveň vystavené v Múzeu súčasného umenia Palestíny, takisto na rôznych miestach hlavného iránskeho mesta.
V roku 2006 vyhlásil konkurz iránsky časopis Hamšari na karikatúry holokaustu, aby odsúdil to, čo sa považuje za „pokrytectvo Západu“ v prípade slobody slova. Odsúdený Izraelom a židovskými organizáciami bol tento konkurz ripostovaný v časopise Jyllands-Posten ( a tiež Charlie Hebdo následne) karikatúrami Mohameda.

zdroj: Quenel+, Le Monde

text: redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Holokaustpo-iransky-e1422964105679.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Holokaustpo-iransky-300x300.jpgadminPolitikaPreklad z francúzštiny,Stredný východ,Výtvarné umenieIrán: ako odpoveď na Charlie vyhlásil konkurz na karikatúry o holokauste Irán skutočne neocenil kladne karikatúru proroka Mohameda uverejnenú v poslednom Charlie Hebdo. Ak Teherán odmietol masakru zo 7. januára v Paríži, iránsky režim kritizoval jeho novú titulku, ktorá poukazuje na heslo „Tout est pardonné“ a Mohameda so slzou v...