Hal0067810 Vladimir Kara-Murza, 34, Russian opposition activist, who believes he survived a Litvinenko-style poisoning in May 2015, poses for a portrait during interview for The Telegraph, Moscow, Russia, Friday January 29 2016. Photographer: Dmitri Beliakov/ for The Telegraph
Vladimir Kara-Murza, 34, portrét zo dňa 29. januára 2016 v Moskve, autor – Dmitri Beliakov/ prer The Telegraph

Ruský opozičný činiteľ Vladimir Kara-Murza sa po dlhšom čase ozval, aby potvrdil, že bol otrávený. Kara-Murza bol práve v čase záchvatu v práci spolu s dvoma kolegami zo strany PRP-Parnas. Doteraz však nezistil, ako sa mu dostal jed do organizmu a akého druhu bol. Keď upadol do bezvedomia, nevedel, že bol nasledujúcich 24 hodín posunovaný od špitálu do špitálu a prijali ho až v treťom, kde lekári len ťažko zisťovali, aký jed mu bol podaný. V každom prípade, jeho telesné orgány prestávali pracovať, pľúca, pečeň, obličky jedno po druhom, uviedol. Doktori povedali jeho žene, že mal len 5% šancu prežitia… Nakoniec bol zachránený rýchlo mysliacim lekárom z Moskovskej kliniky Pirogova. Diagnostikoval mu „akútnu otravu neurčitého pôvodu“ a dal ho napojiť na hemodialýzu vyčistiť krv.

Po šiestich mesiacoch hospitalizácie a rehabilitácií v USA sa Kara-Murza vrátil naspäť do Ruska. Teraz ako 34-ročný sa môže prechádzať so svojím psom, lebo konečne dosiahol úplnú rehabilitáciu ľavej strany svojho tela.

Má dva ciele: organizovať politickú kampaň proti Kremľu a zistiť, ktorí ľudia ho chceli zabiť. Kara-Murza tiež formálne požiadal Ruský vyšetrovací výbor, čo sa porovnáva v americkej tlači s FBI, aby začal vyšetrovať,  kto mal motiváciu na politickú vraždu.
„Nepochybujem, že to bolo úmyselné otrávenie, že mali zámer zabiť ma a že to bolo motivované mojimi politickými a verejnými aktivitami v rámci ruskej opozície“, povedal.
Treba pripomenúť, že tri mesiace pred touto príhodou zabili Borisa Nemcova, tiež člena opozičnej strany PRP-Parnas. Kara-Murza to komentuje, že boli uväznení piati vykonávatelia, ale objednávateľ vraždy je zrejme chránený nejakými vysokými predstaviteľmi. Tento známy-neznámy organizátor sa ocitol pod ochranou procesu zastrašovania opozičných lídrov žiadajúcich dôkladné vyšetrenie vraždy, čo ho má ochrániť.

Jeho vlastná kauza je však takisto ťažko riešiteľná ako Nemcovova. Špekuluje, že by mohol byť cieľom vrahov kvôli svojmu blízkemu spojeniu s Michailom Chodorkovským, na ktorého ruský štát podal žalobu na súd za organizovanie vraždy ruského občana.
Oligarcha v exile sa zaoberá riadením Open Russian Foundation – nadáciou, ktorá platí jeho životné náklady v USA.
Sú aj iné možné motívy, hovorí opozičný politik. Má za sebou kauzu Magnitskij Act, kvôli ktorej USA začala sankcionovať ruských vládnych funkcionárov.

Hemodialyzovaná krv Kara-Murzu bola poslaná na testovanie do laboratória v Strasbourgu, ktoré ukázalo na veľký obsah a koncentráciu ťažkých kovov. Testy však nezistili žiaden konkrétny jed.
Ruskí lekári uvádzajú možnosť predávkovania sa antialergénmi spojené s alkoholom, čo je teória široko diskutovaná medzi ostatnými expertami. Takéto mixovanie drog by však nemohlo spôsobiť celkový kolaps organizmu, čo sa však udialo.
„Ale bola to jasne sofistikovaná substancia, vyzerá to ako profesionálna práca a ako pokus o zabitie, no nedesí ma to,“ povedal.
Túto akciu intoxikácie pripisuje Kara-Murza zariadeniu v tajnej službe Ruska, ktoré sa volá „Kamera“ a ktoré už spôsobilo viaceré vraždy nepohodlných osobností, napríklad Georgi Markova, bulharského disidenta, ktorého zabili na Waterloo Bridge v Londýne v roku 1978. Program sa zaoberá používaním jedov v tajnej službe už od 20. rokov 20. storočia. Prisudzuje sa mu aj otrava polóniom Alexandra Litvinenka v roku 2006.

Kara-Murza predpovedá tiež verejne, že tieto kauzy môžu mať výsledok zmenu režimu. Režim by však mal padnúť na základe mierového procesu – novej zamatovej revolúcie na ruský spôsob, keď sa prevrat uskutoční legitímnou ústavnou cestou.

Kara-Murza zdravý: chce ruskú zamatovú revolúciuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Kara-Murza-e1454210970400.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/01/Kara-Murza-e1454210970400.jpgadminPolitikaRuskoRuský opozičný činiteľ Vladimir Kara-Murza sa po dlhšom čase ozval, aby potvrdil, že bol otrávený. Kara-Murza bol práve v čase záchvatu v práci spolu s dvoma kolegami zo strany PRP-Parnas. Doteraz však nezistil, ako sa mu dostal jed do organizmu a akého druhu bol. Keď upadol do bezvedomia, nevedel,...