Kto je Marine Le Pen?

To vie snáď každý. Za istých okolností by mohla byť francúzskou prezidentkou. Tie okolnosti spočívajú v tom, že aktuálne sondy verejnej mienky ju umiestňujú na prvé miesto spomedzi všetkých kandidátov politických strán. Jediný François Fillon, kandidát pravicovej UMP, ju ohrozuje vážnejšie, chýba mu len jedno percento, aby ju dohnal.

No napriek tomu, celkové predpovede sú pre Marine Le Pen menej optimistické. Veštia jej prehru v druhom kole prezidentských volieb v 2017.

Aké sú teda rozdiely, ktoré spôsobujú znevýhodnenie Marine Le Pen voči kandidátovi, ktorý jej šliape na päty?

Objektívne poňaté, rozdiely sa vyvažujú. Marine Le Pen je sociálnejšia v celkovom vnímaní sociálnej politiky ako pravičiar Fillon. Týka sa to ako vnútornej sociálnej politiky Francúzska, tak aj sociálnej politiky európskej, ktorú sústavne komentuje z pohľadu poslankyne v EP.

Má však nevýhodu v nacionalistickom poňatí sociálnej politiky. Nechce poskytovať vzdelanie pre deti nelegálnych prisťahovalcov, čo sa javí byť krátkozraké. Tú istú víziu má aj v zdravotníctve, no pre občanov Francúzska je schopná poskytovať vyrovnané služby v zdravotníctve a momentálne komentuje spôsob plnenia fondu zdravotného poistenia, ktorý je podľa nej nespravodlivý. Pravidelní platcovia zdravotných odvodov dávajú do fondu 25 mil. € mesačne a títo sú podriaďovaní neustálemu zvyšovaniu odvodového zaťaženia kvôli neproduktívnym imigrantom.

Marine Le Penová však v súťaži s Fillonom víťazí o špičku nosa, kandidát UMP má totiž výsostne pravicový pohľad na sociálne a zdravotné odvody. Chce sprivatizovať poisťovne. Tu by mohla Marine Le Pen získavať ľavicových voličov.

Ucelený model zreorganizovaného zdravotníctva však Front national neposkytuje, pretože sa sústreďuje na apel na voličov strednej a nižšej triedy, ktorí sú najpočetnejší a títo všeobecne nerozumejú problematike zdravotníctvado jej hĺbky.

Marine Le Penová nie je len antiislamsky zameraná, patrí k pesimistom v európskej integrácii a komentuje ekonomické výsledky Francúzska, ktoré podľa nej značia, že ekonomika nie je dosť výkonná, aby živila vlnu imigrantov z blízkeho aj vzdialeného východu. To isté platí u nej aj celoeurópsky.

Vzhľadom k národným pokusom o presadenie Frexitu (exitu Francúzska z eurozóny) môže mať jej snaha o odtrhnutie pozitívny dopad na počet voličských hlasov pre ňu samú aj pre Front national.

V ekonomike chce daňové zmeny, ktoré majú obsahovať úľavy vo výške daní z nehnuteľností. Chce zdravotné zabezpečenie pre všetkých (ale s výnimkami) a nestojí o menu euro.

V medzinárodnej politike je za rozumnú politiku voči Rusku a za zrušenie sankcií USA voči nemu.

Podľa týchto výstupov je to pravicová reformná politička, ktorá by sa vedela zapojiť do širokého názorového proruského prúdu v medzinárodnej politike.

Jej prezidentovanie by však bolo veľmi rušné, keďže francúzske médiá sú ladené protilepenovsky a sú zvyknuté ostro komentovať čokoľvek, čo urobí a povie.

V rámci bruselských politických kruhov by tiež neuspela, čo nie je žiadna novinka.

Francúzi však už strácajú trpezlivosť s pomermi v krajine a mohli by ju stratiť natoľko, že zvolia krajnú pravicu, ktorá im maže medový nacionalistický motúz popod nosy.

©redakcia SvP

súvisiaci článok: Marine Le Pen koketuje s extrémnou ľavicou

zdroje k článku sú na požiadanie v redakcii

Uložiť

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/MarineLePenimages1.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/MarineLePenimages1.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,politika,Preklad z francúzštiny,Prezidentské voľby FrancúzskoKto je Marine Le Pen? To vie snáď každý. Za istých okolností by mohla byť francúzskou prezidentkou. Tie okolnosti spočívajú v tom, že aktuálne sondy verejnej mienky ju umiestňujú na prvé miesto spomedzi všetkých kandidátov politických strán. Jediný François Fillon, kandidát pravicovej UMP, ju ohrozuje vážnejšie, chýba mu len jedno percento,...