fillon-belfort_cropped_2Muž reforiem

V najbližších dieloch seriálu „Kandidáti“  sa objavia profily protagonistov prezidentských volieb vo Francúzsku. Dnes je na programe François Fillon (62), ktorý sa stal kandidátom pravice, lebo vyhral dve kolá primáriek v roku 2016. Má za sebou vážny kariérny úspech ako premiér Francúzska v rokoch 2007-2012.

Syn notára a historičky z Le Mans/Sarthe vyrástol v štvordetnej rodine na francúzskom vidieku . Vyštudoval právo na univerzite v Le Mans a doktorát získal na Univerzita Paríž V.

Je ženatý s Penelope Kathryn Clarkovou, ktorá je rodená Walesanka a má s ňou päť detí. Penelope Fillon ako päťdetná manželka vrcholového politika je obľúbenou tvárou britskej tlače a vzorom pre britské ženy. Fillon ako občan mesta, kde sa konajú závody Formule 1 fandí automobilovému pretekaniu.

Politickú kariéru začal na regionálnej úrovni v pozícii asistenta poslanca z gaullistického prostredia a do vysokej politiky sa prepracoval v roku 1993 v tábore republikánov, kde sa stal členom strany RPR Jacquesa Chiraca. Vďaka nemu sa ocitol na ministerstve dopravy ako šéf úradu ministra Joela Le Theula. Po jeho úmrtí prevzal jeho mandát.

Tiež sa mu podarilo vyhrať voľby v departmente a aj tam nahradil svojho mentora Le Theula, čím sa ocitol v Národnom zhromaždení Francúzska v úlohe benjamína poslancov vo veku 27 rokov.

UMP (Únia pre ľudové hnutie) sa mu stala štartovacou čiarou, z ktorej vybehol do pozície ministra sociálnych vecí v období  vlády premiéra  Jeana-Pierra Raffarina. V tomto kresle presadil reformu penzijného systému Francúzmi nazývanú Loi Fillon. Ako pravičiar sa nerozpakoval aplikovať zákony sprísňujúce limity pre 35-hodinový pracovný týždeň.

V roku 1995 sa opäť ocitol v pozícii, ktorá ho predurčila zaviesť inováciu v podobe reformy telekomunikácií. Ako minister IT a pošty modernizoval France Télecom a ukončil jeho monopol v krajine. Má na konte aj menej sympatickú akciu, keď sa podpísal pod zákon, ktorý mal za následok nepriamu cenzúru internetu.

Ako muž reforiem sa zapojil aj do reformy dôchodkov v roku 2003 a jeho zákon prijali v parlamente.

V roku 2004 ho zavialo do kresla ministra národného vzdelávania, kde opäť realizoval reformu, tentokrát školstva. V roku 2005 sa však nedostal do novej  vlády Dominiqa de Villepin, no bol zvolený za senátora v departmente Sarthe.

V úspešnej prezidentskej kampani Nicolasa Sarkozyho si vyslúžil ostrohy v úlohe politického poradcu, čo ho vynieslo až do kresla predsedu vlády v rokoch 2007-2012.

V roku 2013 oznámilsvoj úmysel ísť do prezidentských volieb. Stáva sa členom triumvirátu v strane UMP spolu s Raffarinom a Alainom Juppé. V júni tohto roka však vypukne aféra Bygmalion, v ktorej sa jedná o náklady na volebnú kampaň  Nicolasa Sarkozyho.

Tieto výdavky auditoval na výzvu triumvirátu právnik Sureau, ktorý urobil uzáver, že to bolo “zneužitie dôvery” v súvislosti s verejnými financiami.

V septembri 2015 zverejnil svoj volebný program pre prezidentskú kampaň, v ktorom uviedol detaily stratégie “terapie šokom”, ktorú hodlá nasadiť po svojom zvolení za prezidenta v 2017. Táto kniha bola druhou najpredávanejšou knihou  spomedzi autorov-politikov.

V roku 2016 vyhral obidve kola primáriek. V prvom kole dosiahol 1 890 266 hlasov, čo je 44,1% oprávnených voličov pred Alainom Juppém.

Fillon po oznámení výsledkov volieb získal aj podporu svojho protivníka Nicolasa Sarkozyho. Viac ako 50% republikánov sa vyjadrilo v jeho prospech oproti Juppého 25%.  V druhom kole volieb mu dalo hlas 4,4 milióna voličov.

Fillon je všeobecne zaraďovaný medzi neo-gaullistov. Je považovaný za ekonomického reformátora viac, ako za sociálneho, hoci má za sebou aj sociálne zákony, ktoré rozbúrili vždy hladinu politického života. Nazývajú ho aj konzervatívnym liberálom.

Fillon sa v imigračnej záležitosti stavia na stranu “silnej Európy so silnými národmi”, čo je asi najťažšia cesta pre nás všetkých. V ekonomike je to silná mena a energetická nezávislosť, čo hodlá zrejme presadzovať v budúcom možnom mandáte prezidenta.

Vidíme, že v osobe Françoisa Fillona by sa ocitol v kresle muž so silnými konzervatívnymi princípmi, ktorý by zrejme popudil proti sebe inak orientované menšiny genderovo, rasovo aj ideologicky, čo však robí jeho kandidatúru o to istejšiu, lebo ho budú voliť tí, ktorí nechcú Národný Front a Marine Le Penovú. Tu bude zrejme pre menej militantných konzervatívcov tá správna voľba.

©redakcia SvP, foto: Wikimedia Commons

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Kandidáti: François Fillon – nový líder pravicovej UMPhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/Fillon-belfort_cropped_2-e1480993505770.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/Fillon-belfort_cropped_2-e1480993505770.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,politika,Prezidentské voľby FrancúzskoMuž reforiem V najbližších dieloch seriálu „Kandidáti“  sa objavia profily protagonistov prezidentských volieb vo Francúzsku. Dnes je na programe François Fillon (62), ktorý sa stal kandidátom pravice, lebo vyhral dve kolá primáriek v roku 2016. Má za sebou vážny kariérny úspech ako premiér Francúzska v rokoch 2007-2012. Syn notára a historičky z Le Mans/Sarthe vyrástol v štvordetnej...