Červenák1
Juraj Červenák – slovenský spisovateľ fantasy a detektívneho žánru.

Najznámejší autor slovenskej fantasy a najnovšie aj detektívok Juraj Červenák má za sebou niekoľko besied, ktoré sa týkali jeho najnovšej historickej detektívky Ohnivé znamenie. Tretí prípad kapitána Steina a notára Barbariča ich zavedie rovno do Prešporku. Samozrejme, čitateľa celou knihou sprevádza hŕstka mŕtvych tiel, o ktorých hovorí autor s úsmevom.

Jeho štýl písania je špecifický a mnoho fanúšikov by spoznalo rukopis po prvých vetách. V jeho dielach ožíva veľmi veľa postáv, niekedy je ťažké zapamätať si, o koho ide. Sám autor priznáva, že s tým má niekedy problém, dokonca sa stane, že sa v knihe aj pomýli. Prezradil, že práve v tej najnovšej nesedí počet mŕtvol, no všimne si to len pozorný čitateľ.

Zaujímavosťou je, že nerád šoféruje. Preto sú jeho besedy na Slovensku väčšinou nahustené, aby to mal rýchlo za sebou. Červenák je známy tým, že je iný, práve preto je veľmi obľúbený a má silnú fanúšikovskú základňu. Je pánom svojho času, s vydavateľstvom má výborné vzťahy a hoci tak nie je zmluvne viazaný, vychádzajú mu cca dve knihy ročne.

Originalita tohto autora nebola potlačená ani na krste jeho knižnej novinky. Kniha bola doslova obesená a tak ju priviedli do sveta. V pozadí hrala metalová hudba, čo síce nezapadá do typickej štruktúry besied, zato v prípade Červenáka sa urobilo zopár výnimiek.

Známy slovenský autor je charakteristický svojím jedinečným zmyslom pre humor, ktorý je plný sarkazmu a irónie. Aj preto je taký obľúbený nielen medzi mladými čitateľmi. Jeho historické detektívky sú natoľko dobré, že sa rozmýšľa o filmovom spracovaní. Hoci autor sa k tomu dopodrobna zatiaľ nevyjadruje, vtipne dodáva, že v hlavných úlohách by rád videl Russela Crowa a Dada Nagya. To, či si jeho postavy ožijú na filmovom plátne, je síce vo hviezdach, no isté je, že Červenák má pred sebou plodné obdobie a mnoho stálych i nových fanúšikov.

©text: Annamária Mary Závodníková

©prezentačné foto: Juraj Červenák

Juraj Červenák vraj mieri do filmuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Cervenak-e1447352705250.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Cervenak-e1447352705250.jpgadminKultúraLiteratúra,SlovenskoNajznámejší autor slovenskej fantasy a najnovšie aj detektívok Juraj Červenák má za sebou niekoľko besied, ktoré sa týkali jeho najnovšej historickej detektívky Ohnivé znamenie. Tretí prípad kapitána Steina a notára Barbariča ich zavedie rovno do Prešporku. Samozrejme, čitateľa celou knihou sprevádza hŕstka mŕtvych tiel, o ktorých hovorí autor s...