John Kerry povedal, že ak sa plánované prímerie v Sýrii nezačne do nasledujúcich dvoch dní, bude nasledovať plán B, ktorým je rozdelenie Sýrie, ak nenastane skutočný posun k vytvoreniu novej dočasnej vlády v najbližších mesiacoch.

„To by mohlo byť príliš neskoro na udržanie celej Sýrie, ak by sme čakali ešte dlhšie“, povedal v utorok komisii pre zahraničné vzťahy amerického Senátu.

Kerry neobhajuje rozdelenie ako riešenie a odmieta špecifikovať detaily plánu B, ako napríklad zvyšujúcu sa vojenskú prítomnosť, zotrvávajúc na tom, že to by mohlo byť zlé predpokladať, že Barack Obama by neschválil ďalšiu akciu.

Tiež pripustil, že je možné, že Rusmi podporované sily by mohli byť zajaté v Aleppe, ale zdôraznil, že by bolo veľmi ťažké udržať územie v nasledujúcich piatich rokoch občianskej vojny.

Kerry tiež uviedol, že sa chce stretnúť s Rusmi a inými silami v Ženeve v nasledujúcih dňoch, aby diskutovali o zmenách prímeria, ktoré bolo dohodnuté v pondelok a malo by vojsť do platnosti v sobotu.

Obidve sýrske vlády vedené Bašárom al-Asadom a telesom sýrskej opozície povedali, že by prípadne strpeli prímerie vrátane vyznačenia území a skupín, ktoré by spadali do prímeria.

Prerušenie násilností dohodnuté telefonicky medzi Obamom a Putinom by bolo so špeciálnym vylúčením Islamského štátu, al-Nusra Frontu a iných teroristických skupín identifikovaných bezpečnostnou radou OSN.

Sú vážne pochybnosti, že prímerie vydrží alebo bude udržateľné zo strany USA a Ruska, pretože je tu komplex spojenectiev v opozícii a ciest, ktorými sú teroristi prepletení s legitímnymi opozičnými silami.

Kerry navrhol rozdelenie ako možnú formu eventuálneho riešenia, hovoriac, že „toto môže byť trochu škaredšie a Rusko bude zasadať, aby aj toto vyhodnotilo. To by mohlo byť však príliš neskoro na udržanie celej Sýrie, ak to potrvá dlhšie.“

O širokom pokroku v rozhovoroch Kerry povedal: „Asad sám prišiel na to, že musí urobiť nejaké reálne rozhodnutia o sformovaní dočasnej vlády, čo je reálny proces… tento je určite považovaný za plán B v podmienkach.

Povedal, že by sa mohlo vyjasniť v nasledujúcich mesiacoch – možno troch – či by Asad chcel kompromis, pozostávajúci v sekulárnej Sýrii, nie sektárskej, v ktorej by všetky menšiny boli chránené a ľudia mali práva vyberať si svojho vodcu a budúcnosť. Pokračoval, že trvá na tom, že Asad nemôže zostať vodcom Sýrie, pretože nie je prijateľný pre tých, ktorí pred ním utiekli za posledné štyri roky.

Keď bol opýtaný, či Rusko myslí vážne prímerie, Kerry odpovedal: „V nasledujúcich dňoch sa dozvieme viac. Je to krok po kroku. V tomto nemáme ilúzie. Oči máme otvorené.“

Vyhlásil, že Rusko ukázalo spoluprácu v týchto dňoch a poukázal na zvyšujúcu sa humanitárnu pomoc pre asi 80 000 Sýrčanov.

Kerry preukázal viac bdelosti ako predtým, keď poukázal na to, že Putin využíval utečeneckú krízu na podmínovanie európskej jednoty. Hovorili o rôznych pohraničných pravidlách, ktoré by mohli byť dané. Myslím, že je imperatívom, že Amerika je pripravená pomôcť Európe tak, ako je to len možné.“

preklad z The Guardian – John Kerry says partition of Syria could be part of ‘plan B’ if peace talks fail

Rozdelenie Sýrie by mohol byť plán Bhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/kerry-putin-e1456262428926.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/kerry-putin-e1456262428926.jpgadminPolitikaBlízky Východ,Rusko,USAJohn Kerry povedal, že ak sa plánované prímerie v Sýrii nezačne do nasledujúcich dvoch dní, bude nasledovať plán B, ktorým je rozdelenie Sýrie, ak nenastane skutočný posun k vytvoreniu novej dočasnej vlády v najbližších mesiacoch. „To by mohlo byť príliš neskoro na udržanie celej Sýrie, ak by sme čakali ešte dlhšie“, povedal v utorok...