Rusko-americkí špióni často spolupracujú napriek rozdielom,hovorí riaditeľ CIA.

Rusko sa stalo veľmi agresívnym voči USA, ale spolupráca na antiteroristickej činnosti medzi Moskvou a Washingtonom je „vysoko aktívna“ napriek rozdielom medzi nimi,ako povedal riaditeľ CIA. John Brennan, dlhoročný kariérny dôstojník CIA, ktorý viedol agentúru za posledné tri roky, povedal pre National Public Radio, že ruský prezident Vladimir Putin vidí Rusko ako superveľmoc čo má slúžiť jeho vplyvu v jeho bezprostrednom regióne. Tí, pvedal Brennan, moskovské akcie na Ukrajine by mohli rozumieť v kontexte doktríny o regionálnej moci Ruska, ale je tu veľmi, veľmi asertívna podpora sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada ako súčasť širšej stratégie geopolitickej dominancie vrátane Blízkeho východu.

Brennan povedal, že Rusko stratilo pozíciu na Ukrajine, pretože jeho „hybridná vojna“ neprebehla tak, ako si plánovalo a Putin „zistil, že je tu v bývalej sovietskej republike „zložitá situácia“ . Nielen Putin „nerealizoval svoje ciele“ na Ukrajine, dodal riaditeľ CIA, ale rozšírenie geopolitickej konfrontácie medzi Ruskom a Západom spôsobilo ochladnutie v kanáloch tajných služieb“…

Dodal, že aj tak CIA pokračuje v blízkej spolupráci s ruskými tajnými službami v protiteroristických operáciách proti islamským militantom. Brennan popisuje vzťah CIA s operatívcami ruskej tajnej služby ako „veľmi vecnú, informatívnu výmenu. Ak dostaneme informáciu o hrozbách voči ruským občanom alebo diplomatom, zdieľame ich spolu s Rusmi“, uviedol riaditeľ CIA dodajúc: „oni robia to isté pre nás“.

Brennan, ktorý hovorí plynule arabsky a strávil viacej rokov v Saudskej Arábii, použil Zimné olympijské hry v Soči v roku 2014 ako príklad projektu spolupráce medzi CIA a jeho ruským proťajškom. „Spolupracovali sme s nimi veľmi blízko“ počas hier v Soči, povedal Brennan v súvislosti so „snažením predchádzania teroristickým útokom“. A my hovoríme, že veľmi úspešne, uzavrel to riaditeľ CIA.

zdroj: intelnews.com

preklad: redakcia SvP

foto: Wikimedia Commons

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/John_Brennan_CIA_official_portrait-e1457729013346.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/John_Brennan_CIA_official_portrait-e1457729013346.jpgadminPolitikaPreklad z angličtiny,Rusko,terorizmus,USARusko-americkí špióni často spolupracujú napriek rozdielom,hovorí riaditeľ CIA. Rusko sa stalo veľmi agresívnym voči USA, ale spolupráca na antiteroristickej činnosti medzi Moskvou a Washingtonom je „vysoko aktívna“ napriek rozdielom medzi nimi,ako povedal riaditeľ CIA. John Brennan, dlhoročný kariérny dôstojník CIA, ktorý viedol agentúru za posledné tri roky, povedal pre National Public...