USA evakuuje svoju ambasádu z Jemenu. Bezpečnostná rada OSN uskutočnila zasadnutie kvôli turbulentným zmenám k horšiemu v krajine. Odvtedy, ako sa šiitská milícia  Hútiovia postavila proti vláde, násilnosti sa rýchlo šíria.

Jemenský prezident Abd Rabbuh Mansúr Hádí ušiel do Adenu na juhu krajiny potom, ako vo februári hlavné mesto San’á dobyli hútijskí rebeli.

K týmto bojom sa pridala skupina sunnitov z teroristického ISIS, ktorá uskutočnila vo štvrtok dva atentáty.

Paletu teroristov doplňuje prítomnosť teroristov z al-Qá’idy z Arabského polostrova (AQAP).

BR OSN chce čeliť tejto degradácii bezpečnosti v Jemene.

Abd Rabbuh Mansúr Hádí vyzval francúzske predsedníctvo BR OSN na urgentnú intervenciu namierenú k ukončeniu agresie.

Naopak, Hútiovia vyzvali pred pár dňami proti „špinavej“ vojne milícií verných prezidentovi na všeobecnú mobilizáciu. Podľa bezpečnostných zdrojov milície Hútiov dobyli v nedeľu ránu letisko v meste Ta’izz, čo vyvolalo nové nepokoje.

Prezident Hádí si však necháva otvorené dvere na vyjednávanie, pretože vyzval v televíznom prejave šíitov a ich spojencov na mierové rozhovory v Saudskej Arábii.

V sobotu evakuovali USA taktiež svoj posledný obslužný personál z leteckej základne al-Anad v provincii Lahidž. Američania a Jemenci na základni sú poverení zbierať informácie kvôli prípadným útokom drónov na AQAP. „Pokračujeme v aktívnom dohľade nad hrozbami teroristov prichádzajúcich z Jemenu,“ oznámil v sobotu hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Jeff Rathke.

Zdroj: Le Monde

Text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Jemenska-vzbura.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Jemenska-vzbura-50x50.jpgadminPolitikaBlízky VýchodUSA evakuuje svoju ambasádu z Jemenu. Bezpečnostná rada OSN uskutočnila zasadnutie kvôli turbulentným zmenám k horšiemu v krajine. Odvtedy, ako sa šiitská milícia  Hútiovia postavila proti vláde, násilnosti sa rýchlo šíria. Jemenský prezident Abd Rabbuh Mansúr Hádí ušiel do Adenu na juhu krajiny potom, ako vo februári hlavné mesto San'á dobyli...