Rada pre spoluprácu Zálivu sa má stretnúť na budúci víkend. Zosilnenie úderov proti ISIS by mohlo uľahčiť režimu Bašára Al-Asada.

Sýrsky diktátor sa tento týždeň v intervjú v Paris Match tváril, že má moc sám skrotiť teroristov a že údery medzinárodnej koalície proti Daech-u nie sú ani seriózne ani účinné. Preto je to ISIS, ktorý sa zmocnil dnes časti letiska v Deir ez-Zor na severe krajiny. Deir ez-Zor je strategický bod, kde štartujú lietadlá sýrskeho režimu, aby išli bombardovať nepriateľov verných Abu Bakrovi Al-Baghdádímu. Tieto lietadlá sú zvyškom slobodnej sýrskej armády. Ofenzíva džihádistov začala v stredu. S viac ako 200 mŕtvymi už v piatok je tento útok vo vojne rozhodujúci a kladie otázku, či vie o tom, že údery proti ISIS zbavujú režim Bašára el-Asada podpory.

Počas celého týždňa americkí a arabskí predstavitelia, hodnostári a experti na Záliv sa radili pri rôznych príležitostiach, či majú vyhlásiť poplach. Nech sa jedná o kráľa Abdalláha Jordánskeho, ktorý hovorí už od Oválnej pracovne Baracka Obamu o tretej svetovej vojne alebo o princa – následníka z Bahrajnu, ktorý volá do boja proti „fašistickej teokracii“ ISIS. Tento týždeň bude na rade Rada pre spoluprácu (krajín ) Zálivu, aby sa stretla v Doha v Katare. Hlavy štátov tam budú diskutovať o „starom morskom hadovi“, podľa vyjadrenia jedného francúzskeho diplomata, o vytvorení spoločnej štruktúry obrany a bezpečnosti.

Karta Putin

V každom prípade, je to prvý krát, čo sa predstavitelia stretnú potom, ako dali na jednací stôl svoje rozdielnosti. Všetko toto hovorí o zlom pocite strachu ropných monarchov. Všetko hovorí o tom, že strach dominuje. Je to o Iráne, ktorý bombardoval pozície Daech-u v ten istý deň, keď sa medzinárodná koalícia proti ISIS stretla v Bruseli a hovorila o ťažkostiach v Iraku ale tiež o pokroku na území Sýrie?

Ak sa monarchie Zálivu hrali s ohňom týkajúcim sa džihádistov od roku 2011 ako s Al-Kajdou pred atentátmi 11. septembra 2011, zdá sa v každom prípade, že to trpko oľutujú.

Preto sa kancelárie zaujímajú tiež o to, čo sa deje v Moskve. 23. novembra prišla Rada Federácie (Horná komora ruského parlamentu) do Damašku, aby dosiahla dohodu v novom vyjednávaní po delení moci. Niekoľko dní predtým bol minister zahraničia Ruska Sergej Lavrov v Rijáde, aby si overil, či budú Saudovia súhlasiť s takou iniciatívou. V poslednom týždni v tomto kontexte prijal Vladimir Putin hlavu sýrskej diplomacie potom, ako opozícia voči Bašárovmu režimu tiež prišla do Moskvy.

„ Rusi robia všetko, aby neurobili v tomto prípade chybu“, komentoval to jeden francúzsky diplomat informovaný o týchto cestách. Po Ženeve I. a II. a Moskve I? Ešte sa nič nedosiahlo, no bol daný začiatok zmeny.

Zdroj: François Clemenceau – Le Journal du Dimanche

Preklad: redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Aleppo-rozhovory-v-Soci.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Aleppo-rozhovory-v-Soci-300x300.jpgadminPolitikaislam,Preklad z francúzštiny,Stredný východRada pre spoluprácu Zálivu sa má stretnúť na budúci víkend. Zosilnenie úderov proti ISIS by mohlo uľahčiť režimu Bašára Al-Asada. Sýrsky diktátor sa tento týždeň v intervjú v Paris Match tváril, že má moc sám skrotiť teroristov a že údery medzinárodnej koalície proti Daech-u nie sú ani seriózne ani účinné. Preto je to...