Sú takí, čo veria že je to možné. Dve hlavné cestičky k odstráneniu prezidenta počas jeho úradu.

Dnes už máme za sebou inauguráciu Donalda Trumpa a celú tú nervozitu sklamanej clintonovskej bojovej formácie.  Z bežného občianskeho vzdoru vo forme demonštrácií sa však vyvinul oveľa tvrdší organizovaný tlak idúci teraz priamo po krku Trumpa a jeho rodiny. V New Yorkeri sa zaoberajú už ústavnými spôsobmi, ako ho vysťahovať z Bieleho domu.

Cesta č. 1

Odrazovým mostíkom číslo 1 k akcii Trumpovho zbavenia úradu má byť problém nadviazania neformálneho kontaktu s ruskou ambasádou vo Washingtone, o čo sa pokúsil jeho zať Jared Kushner ešte počas prezidentskej kampane. Opozícii to nahnalo silný prúd vody na mlynské koleso zákulisného politického boja a intríg v prostredí tajných služieb USA.

Naozaj zlý začiatok  výkonu mandátu a ešte horšie pokračovanie. Informácie o utajených rozhovoroch s veľvyslancom Ruskej federácie dávajú protivníkom nového prezidenta reálne šance na jeho zosadenie – impeachment – už v prvom roku vlády.

Podľa množstva zamietnutých prezidentských výnosov možno usudzovať, že opozícia nespí, ba možno trpí aj nespavosťou, len aby nezmeškala príležitosť  zrušiť akékoľvek Trumpove snahy o splnenie volebných sľubov či len nových nápadov.

Vojna je tam tvrdá a úsmevy stoja Trumpovcov veľa sebazaprenia. No zdá sa, že hlavný protagonista má pevné nervy. Potrebuje ich, lebo aj kladné vlastnosti sú využité na hľadanie záporných, napríklad fakt, že Trump nepije a nedroguje implikuje, že je egomaniak.

Cesta č. 2.

Celá táto hysterická atmosféra v politickom ringu vedie ku špekuláciám, ako by sa dalo zbaviť  tohto prezidenta. Pozrime sa na ďalšie zbrane, ktoré sú legálne.

Okrem toho, že je podozrivý z egomaniactva, viac ako 500 amerických psychológov podpísalo petíciu, v ktorej tvrdia, že Trump „je príliš vážne mentálne chorý, než aby mohol vykonávať  povinnosti prezidenta a mal by byť odstránený“ podľa 25. článku ústavy.

K duševnej chorobe sa opozícia uchýlila potom, ako sa zistilo po lekárskych testoch, že má vynikajúce výsledky a telesne je vzhľadom k dosiahnutým siedmim krížikom v dobrej kondícii.

Lance Dodes, profesor psychiatrie na dôchodku s diplomom z Harvard Medical School si myslí, že Goldwaterov zákon (25. článok)  je prevážený inými etickými záväzkami: „povinnosť varovať ostatných, keď sa zistí, že osoba by mohla niekoho zraniť“. Dodes vraj povedal: „Trump čelí výzvam od ľudí, ktorí sa neskláňajú pred jeho vôľou. Ak máte prezidenta, ktorý toto považuje za osobný útok na seba a upadá do paranoidnej zúrivosti, týmto sa dá naštartovať vojna.“

Dodes tiež špekuluje o Trumpovom chorobnom narcisizme, ktorý sa charakterizuje velikášstvom, potrebou obdivu, sadizmom a tendenciou mať nerealistické predstavy.

Trinásteho februára tento rok Dodes napísal v liste pre noviny Times spolu s 34 inými profesionálmi v obore duševného zdravia proti Trumpovi, že „Bojíme sa, že je príliš veľa v stávke, aby sme aj ďalej ticho.“

Záver    

Podmienky pre uskutočnenie impeachmentu prezidenta boli stanovené už v roku 1787 vo Filadelfii, kedy sa definovala situácia pre toto takto: „zneužitie úradnej moci a zanedbanie povinnosti“.  Tieto dva faktory môžu vyvolať pokračovanie impeachmentu zo strany Snemovne reprezentantov kvôli „zrade, korupcii alebo iným vážnym zločinom a priestupkom“. Toto sa uvedie do chodu jednoduchou väčšinou hlasov v Senáte. Tento zákon dáva Senátu právo uznať alebo odmietnuť obvinenia, pričom uznanie viny musí byť odhlasované väčšinou dvoch tretín senátorov.

Pre rýchlejšie pochopenie pozrite na animáciu profesora Reicha z University of California, ktorý  vytvoril a zverejnil animované videjko znázorňujúce  cesty k impeachmentu.

No keďže Donald Trump je vodca republikánov a tí sú zase vodcami v Senáte, kde majú väčšinu kresiel, nie je možné, aby Trumpa vyhnali z jeho úradu demokrati. Preto sa čaká na voľby do zastupiteľských orgánov v roku 2018.

O ich výsledku tu teraz nebudem veštiť, no treba sa zamyslieť, prečo sa strhla vlastne taká politická vojna proti novému prezidentovi a prečo tí, čo bojujú, majú tak intenzívny záujem o jeho odstránenie. O tom ale inokedy.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Je možné zosadiť Trumpa? https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/DonaldTrumpX-e1497094119544.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/DonaldTrumpX-e1497094119544.jpgadminPolitikaKomentáre,Trumpova vláda,USASú takí, čo veria že je to možné. Dve hlavné cestičky k odstráneniu prezidenta počas jeho úradu. Dnes už máme za sebou inauguráciu Donalda Trumpa a celú tú nervozitu sklamanej clintonovskej bojovej formácie.  Z bežného občianskeho vzdoru vo forme demonštrácií sa však vyvinul oveľa tvrdší organizovaný tlak idúci teraz priamo po krku Trumpa...