Jana Benkova_pa_19
Jana Benková – slovenská spisovateľka autorka portrétu: Petra Áčová

Dnes redakcia uverejňuje dlho plánovaný rozhovor so slovenskou spisovateľou – autorkou  ženských románov Janou Benkovou. Zhovárala sa externá dopisovateľka svetvpreklade.sk Annamária „Mary“ Závodníková.

***

Známa slovenská autorka Jana Benková patrí medzi mediálne osobnosti, ktoré majú veľkú fanúšikovskú základňu. Na konte má aj niekoľko exkluzívnych rozhovorov a dva tucty kníh, z ktorých sa zopár preložilo dokonca aj do nemeckého jazyka. O jej cieľoch, dielach, voľnom čase, ale aj o rivalite medzi autormi nám prezradila niečo viac v nasledujúcom rozhovore.

1. V poslednej dobe sa ti neuveriteľne darí. Tvoje knihy sa prekladajú do cudzích jazykov, čo je obrovské plus. Čo považuješ ty za najväčší úspech, čo sa týka tvojej kariéry spisovateľky?

Ďakujem. (úsmev) Všetko je dôsledkom koncepčnej práce a jasne zvolených perspektív do budúcich rokov. Môj najväčší úspech v písaní? Fakt, že som autorkou 24 kníh a čitateľov som ešte neomrzela, ba naopak, po mojich knihách siahajú aj noví. A ešte aj to, že hoci sa v ostatných rokoch venujem najmä písaniu románov pre ženy, moju tvorbu poznajú a stále na ňu reagujú aj muži – či už je to vďaka encyklopédii Slovenské hviezdy v NHL alebo dokonca čítajú aj moje romány. Veľmi si to všetko vážim, viem, aký je trh presýtený, akí sú ľudia preťažení, zaneprázdnení, takže keď si nájdu čas a chytia do ruky práve moju knižku, je to pre mňa tá najkrajšia odmena za prácu a ten pocit sa nemení ani po rokoch písania. Mojím najväčším úspechom sú zároveň ľudia, čo ma obklopujú. Čas ich vyselektoval tak, že je okolo mňa pevný tím ľudí – spolupracovníkov i priateľov, ktorým môžem bezvýhradne dôverovať a spoliehať sa na nich.

2. Tvoje knihy sú u čitateľov obľúbené. O čom je tvoj posledný titul?

Román Šťastná žena je príbeh Veroniky o tom, že život po boku úspešného bohatého muža môže zvonka vyzerať trblietavo a lákavo, ale vnútri môže skrývať príbeh ženy, ktorá sa cíti najosamelejšia na svete. Je manželkou Daniela, kandidáta na prezidenta, ktorý svojim veľkolepým plánom podriaďuje všetko bez výnimky, aj rodinný život. Lenže Veronika zistí, že stačí nájsť v sebe malú iskru energie a sily, použiť tú našu typickú ženskú rafinovanosť – a všetko môže byť napokon inak… Načrela som aj do reality slovenského politického zákulisia, aby sa ľuďom otvárali oči, lebo zisťujem, že napriek tomu, že je krajina dennodenne dôsledne rabovaná, ešte stále sú tu aj ľudia, čo úplne vážne dôverujú súčasným politikom, čo mi pripadá absurdné. Pritom politika je iba divadielkom pre občanov s výsledkom práce len pre vyvolenú skupinku ľudí, napojených na vždy práve aktuálnu politickú moc.

3. Podľa čoho si vyberáš témy, ktorým sa budeš venovať?

Inšpiruje ma život. Aj teraz píšem novú knihu, no zároveň mi lieta hlavou asi päť ďalších námetov. Veľa rokov som pôsobila ako novinárka, som zvyknutá chodiť s otvorenými očami, všímam si ľudí, ich správanie, počúvam ich príbehy, osudy… Inak by to ani nešlo, knihy predsa nepíšem pre seba a o sebe, píšem pre ľudí a o ľuďoch, takže do kníh vkladám autentické udalosti.

4. Je nejaká kniha, ktorú by si teraz s odstupom času zmenila?
Za každým svojím knižným dielom si pevne stojím.

5. Vraj vládne istá nevraživosť medzi autormi. Pociťuješ to aj ty?

V žiadnej inej krajine ho necítim, iba na tomto malom Slovensku áno – od nevyrovnaných ľudí, ktorí namiesto toho, aby na sebe pracovali a niečo dosiahli, vysedávajú doma a celé dni posudzujú iných vrátane mňa. Toto rozhodne nie je môj životný štýl, fungujem úplne v inom leveli… (smiech) Mám vlastné plány a ciele a venujem sa ich napĺňaniu, pracujem veľa na sebe, na svojom štýle písania, verejnom i mediálnom vystupovaní, takže nevraživosť či ľudská závisť ma vôbec nevyrušujú. Mňa písanie teší, fascinuje a obklopujem sa sebavedomými, pozitívnymi ľuďmi bez mindrákov.

6. Patríš medzi autorky, ktorým sa na Slovensku veľmi darí a hovorí sa, že by sme vždymali mať isté ciele. Aký je ten tvoj?Určite áno, bez jasných cieľov nemôžete mať výsledky. Ten môj najbližší pracovný cieľ je napísať novú knihu a už si potom len veľmi priať, aby sa páčila mojim čitateľom, a v budúcom roku sa konečne viac venovať ponukám na vydávanie mojich kníh okrem Česka a Nemecka aj v ďalších krajinách, pretože som doteraz na to nemala dostatok času. Slovenský trh je pre mňa veľmi malinký, som veľmi šťastná, že som sa mohla etablovať aj v Česku, kde sa chystá na jar vydanie mojej siedmej knihy. V Nemecku mi začiatkom nového roka vyjde prvá kniha a už teraz mi to otvára množstvo nových dverí. Moje knihy netlačím na zahraničné trhy za každú cenu, nevrhám sa na každú ponuku, ktorú dostanem len preto, aby som mohla susede ukázať, že mi vyšla knižka napríklad aj vo Švédsku… (smiech) Mne veľmi záleží na podmienkach, aké mi ponúkajú zahraniční vydavatelia, lebo viem, že iba tak si u nich vybudujem pevnú pozíciu a rešpekt – ak mi teda ponúknu dobré kontakty, priestor na progres mojej tvorby a perfektný servis okolo mojich knižiek, od budúceho roka mi budú vychádzať aj v štyroch ďalších krajinách. Je to pre mňa obrovská výzva.

7. Čo robíš, keď netvoríš?

Venujem sa mediálnym tréningom manažérov alebo oddychujem – cestujem, spím, športujem, čítam si, sledujem všetky TV- spravodajstvá, aby som bola stále dokonale informovaná, pretože moja práca je zároveň mojím koníčkom.

8. Mnohí začínajúci autori k tebe vzhliadajú. Akú radu by si im dala na začiatok?

Je množstvo takých, ktorí mi aj píšu na sociálnu sieť a pýtajú si rady. Som tým veľmi poctená a venujem sa každému z nich, snažím sa im poradiť i prakticky pomôcť. Určite zásadnou radou je, aby sa nikým a ničím nedali odradiť od písania. A že písanie vyžaduje intenzívnu prácu na sebe celý život, inak si dlhodobý úspech a priazeň čitateľov neudržíte.

9. Ktorí autori a tituly by podľa teba nemali chýbať v žiadnej knižnici?

Je ich viac, ja som špecificky zameraná najmä na politiku, politologické knihy, literatúru faktu… Ale myslím si, že v každej dobrej knižnici by malo byť aspoň niekoľko diel z ruskej klasiky, ktorú milujem – Dostojevskij, Puškin, Tolstoj a mnohí ďalší… Čo dielo, to poklad.

zhovárala sa Annamária ´Mary´Závodníková

editorka: Ľudmila Balážová-Marešová

Jana Benková: Bez jasných cieľov nemôžeme mať výsledkyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/Jana-Benkova_pa_19-2.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/Jana-Benkova_pa_19-2.jpgadminKultúraLiteratúra,SlovenskoDnes redakcia uverejňuje dlho plánovaný rozhovor so slovenskou spisovateľou - autorkou  ženských románov Janou Benkovou. Zhovárala sa externá dopisovateľka svetvpreklade.sk Annamária 'Mary' Závodníková. *** Známa slovenská autorka Jana Benková patrí medzi mediálne osobnosti, ktoré majú veľkú fanúšikovskú základňu. Na konte má aj niekoľko exkluzívnych rozhovorov a dva tucty kníh, z ktorých...