JAHODYAké víno k ku jahodám?

Keď si už chceme nakúpiť kvalitné víno, je dobré si vopred premyslieť čo k nemu navariť alebo objednať. Jeho cenu predsa treba vhodne zužitkovať. Uvidíte, že takéto plánovanie sa opláca.

Francúzski vinári pestujú podobné odrody ako slovenskí. Sú to hlavne Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Pinot noir, Riesling, Aligoté. Zároveň však majú značne vytríbený jazyk čo sa týka rôznych vhodných chuťových kombinácií s jedlami, ktoré sa konzumujú tradične vo Francii.

Je koniec apríla a na Slovensku sa schyľuje k jahodovej sezóne. Čo k nim piť a ako ich jesť?

Z jahôd je možné tvoriť mnohé dezerty. Sú to vo francúzskej gastronómii hlavne ovocné šaláty, sorbety a tarteletky. Vyhľadávanou sortou je francúzska jahoda „gariguette“. Aj španielske veľké jahody s bielym spodným srdiečkom sú obľúbené. Dobre esteticky pôsobia v šampanskom. Sú idéalnym partnerom k muškátovému vínu, jemnému a suchému. K jahodám sa prednostne vyberajú ľahké biele vína, voňavé, čisté a viac žltkastej farby, pretože ich jednoduchosť sa hodí k intenzívnej jahodovej vôni a chuti.

S jahodovou tarteletkou sa chuťovo sobáši biele víno, napríklad talianske Asti. Je to muškátové víno ľahkošumivé s nízkym stupňom alkoholu. Podáva sa temperované, aby sa vyvážila jeho slabá acidita.

S jahodovým šalátom s mätovými lístkami sa odporúča ružový muškát z apelácie Beaumes-de-Venise.

Do jahodového sorbetu málo ocukreného sa vysoko hodnotí ako jeho zložka ružové šampanské, napríklad Moët Chandon Vintage 2000 (šampanské z Épernay, založené v 1446), Billecart-Salmon (šampanské z Mareuil-sur-Aÿ) alebo Delamotte (apelácia Champagne).

©redakcia SvP,foto: Pixabay

Jahodová sezóna a vínohttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/VINOBIELE-e1462238327262.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/VINOBIELE-e1462238327262.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,VínoAké víno k ku jahodám? Keď si už chceme nakúpiť kvalitné víno, je dobré si vopred premyslieť čo k nemu navariť alebo objednať. Jeho cenu predsa treba vhodne zužitkovať. Uvidíte, že takéto plánovanie sa opláca. Francúzski vinári pestujú podobné odrody ako slovenskí. Sú to hlavne Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Pinot noir, Riesling,...