ISIS aktuálne používa informáciu uniknutú kvôli Snowdenovi
Napriek sústredenému úsiliu koalície desiatok krajín ochromiť teror skupiny ISIS, jeho militanti pokračujú potajomky v operáciách a držia kľúčové územie v Iraku a Sýrii.
Teroristická skupina je zakorenená v Raqqe v Sýrii, kde je de facto jej hlavné mesto. V máji dobyl ISIS mesto Ramádí, kľúčové sunnitské mesto v Iraku. Islamský štát (tiež známy ako ISIS, ISIL a Daech) bol zatlačený leteckými útokmi, ale jednako má ďaleko od toho, aby bol vygumovaný z máp.
Časť vedenia ISIS má schopnosť vysielať jednotky, ktoré sú schopné sa vyhýbať silám, ktoré ich skúšajú poraziť. Ako napísal nemecký týždenník Der Spiegel už skôr tohto roku, viacerí veliaci v ISIS prišli zo strany Baas bývalého diktárora Saddáma Husajna. Títo doniesli do ISIS vojenské a agentúrne skúsenosti.

A títo by mohli byť nápomocní, keď ISIS študuje zverejnenia od Edwarda J. Snowdena, bývalého spolupracovníka NSA, o tom, ako USA zhromažďuje informácie od militantov.
Snowden teraz žije v Rusku aby sa vyhol obvineniu so špionáže v USA. Spôsobil únik viac ako jeden milión klasifikovaných dokumentov v roku 2013.
ISIS momentálne používa tieto informácie pre svoje operácie, ako sú komunikácia skupiny prostredníctvom kuriérov a kódovanie kanálov, ktoré západní analytici nevedia rozkódovať podľa anonymných úradníkov, ktorí sa vyjadrujú v The Times. Nie je jasné, ktoré konkrétne hlásenia by mohol ISIS študovať.

Iné teroristické skupiny vrátane pobočky Al-Kajdy v Jemene v minulosti frustrovali analytikov tajných služieb v USA podobnými technikami kuriérov a kryptovania.
Vládne však určitý skepticizmus o zdroji z The Times. Reportér Glenn Greenwald, ktorý dostal Pulitzerovu cenu za svoju reportáž o Snowdenových dokumentoch a programe dohľadu NSA, odsúdil a spochybnil túto správu na Twitteri.

Dokonca, z uniknutých vládnych dokumentov by sa dalo zistiť, že bezpečnostné postupy ISIS nefungovali vždy. ISIS sa ťažko napája na sociálne médiá, aby šíril svoje násilnícke správy a verboval cudzincov do svojich radov a v poslednom mesiaci americká Air Force udrela na pozíciu ISIS potom, ako prieskumný tím lokalizoval budovu na základe postu jedného militanta na sociálnom médiu.

ISIS najnovšie zakázala prístup k internetu pre väčšinu obyvateľov mesta Raqqa.
Väčšina paranoje v bezpečnostných metódach ISIS prichádza od bývalých predstaviteľov Husajnovho režimu. Der Spiegel napísal, že ISIS modifikoval Saddámov všadeprítomný bezpečnostný aparát, v ktorom nikto, ani generáli bezpečnostnej služby si nemohli byť istí , či nie sú ním sledovaní.“
Títo tiež štrukturujú vedenie skupiny takým spôsobom, ktorý pomáha zabezpečiť dlhotrvajúce prežitie skupiny.
Kalif ISIS, Abu Bakr al-Bagdádí, ktorý je verejnou tvárou skuiny a najreligióznejší vodca, povolil iným začať operácie za scénou, aby zaistil, že skupina neskolabuje, lebo dvaja kľúčoví ľudia boli zlikvidovaní leteckými útokmi, podľa The Times.

Činitelia usudzujú, že regionálni velitelia zodpovední za určité sekcie územia ISIS  získali momentálne viac právomocí od Baghdádího. Prijali všeobecné hlavné línie od vedenia, ale majú autonómiu vo vykonávaní vlastných operácií, podľa zdroja The Times.
„Delegujúc právomoci, Baghdádí udelil lekcie iným skupinám militantov vrátane jemenskej vetvy al-Kajdy nazvanej Al-Kajda na arabskom polostrove, ktorej vodcovia ustúpili pred opakovanými útokmi amerických dronov“, povedal západný diplomat, ktorý monitoruje skupinu.

ISIS sa z toho poučila a formuje štruktúru, ktorá môže prežívať straty lídrov dávajúc vyšší stupeň autonómie stredným riadiacim kádrom vo velení. V tejto štruktúre by nemohla byť poškodená celková operácia, ak by Baghdádí bol zranený alebo zabitý.
Baghdádí bol zrejme zranený následkom leteckého útoku v predošlom roku, ale toto nie je potvrdené. Iracké ministerstvo obrany oznámilo, že Baghdádího druhý zástupca bol tiež zasiahnutý počas iného útoku, no ani to sa nepotvrdilo.

V každom prípade, ISIS je pravdepodobne schopná pretrvávať. The Times tiež napísali, že skupina používa teror ako nástroj vládnutia a kontroly nad územím, ktoré dobyla.
ISIS však najnovšie vydala obyvateľom identifikačné karty, nastolila ochranu kancelárií prideľujúcich potraviny, otvorila školy a sprostredkuje miestnu komunikáciu.
ISIS začala kampaň, aby získala na svojom teritóriu popularitu u občanov. Propaganda ISIS chce ukázať svoju jemnejšiu stránku, čo ju doteraz kazila násilnícka propaganda vrátanie stínania zajatcov. Jedno nové video ukazuje v šou občanov a malé deti v Mosule, ako sa zabávajú v parku pri meste…
Zdroj: Bussiness Insider
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/raqqa-e1411729138363.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/raqqa-300x300.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islamISIS aktuálne používa informáciu uniknutú kvôli Snowdenovi Napriek sústredenému úsiliu koalície desiatok krajín ochromiť teror skupiny ISIS, jeho militanti pokračujú potajomky v operáciách a držia kľúčové územie v Iraku a Sýrii. Teroristická skupina je zakorenená v Raqqe v Sýrii, kde je de facto jej hlavné mesto. V máji dobyl ISIS mesto...