Exkluzívne: Džihádisti dúfajú, že použijú Lýbiu na vedenie vojny v južnej Európe
Militanti ISIS plánujú prevzatie Lýbie ako cesty cez južnú Európu, odhalili sa listy napísané podporovateľmi ISIS.
Džihádisti dúfajú, že zaplavia severoafrický štát milíciami zo Sýrie a Iraku, ktorí potom chcú preplaviť Stredozemné more v úlohe migrantov na lodiach v súlade s plánmi odhalenými „Quilliam“ – britskou protiextrémistickou skupinou.


Militanti chcú potom zaútočiť na mestá v južnej Európe a tiež zaútočiť na námorné loďstvo.
Dokument napísali propagandisti ISIS v Iraku a Levante, ktorí sú považovaní za dôležitých online verbovačov pre teror v Lýbii, kde bezpečnosť skolabovala v predvečer revolúcie, čo zosadila plukovníka Kaddáfího v roku 2011.
Skupina vytvorila bunky so základňami v Lýbii, čo oznámil v nedeľu videom ukazujúcim masové sťatie 21 egyptských kresťanov – hosťujúcich robotníkov.


Video, ktoré vyprovokovalo Egypt k leteckým útokom na ISIS pozície v Lýbii, vrátane streľby militantov v kaki uniformách ukazujúcich zakrvavené prsty smerom oproti severu vyhlasujúc: „Dobyjeme Rím s Allahovým dovolením“.


Propagandisti ISIS, ktorí používajú alias Abu Arhim al-Libim, opisujú Lýbiu ako majúcu “nesmierny potenciál“ pre ISIS. Naznačujú, že je tam záplava zbraní z lýbijskej občianskej vojny, kedy bolo ukoristených rebelmi množstvo Kaddáfího zbrojného arzenálu. Mnohé z tých zbraní pochádzajú z Británie, ktorá podporila Kaddáfího režim guľometmi, puškami a muníciou počas jeho posledných rokov pri moci a keď sa stal spojencom proti islamskému terorizmu.


V dokumente sa píše: „Je to dlhé pobrežie s výhľadom na južné križiacke štáty, ktoré môžu dosiahnuť ľahko na malých lodiach“.
Tiež cituje „veľa ciest známych ako ilegálna imigrácia z tohto pobrežia, ktorej už bolo mnoho z tohto pobrežia, ktorej je veľký počet… ak táto bude čiastočne využitá a strategicky vedená, pandemónium by mohlo spôsobiť zmenu v južných štátoch a je možné, že by mohlo uzavrieť lodné ceesty a zacieliť na lode a tankery Križiakov“.


Propagandistické komentáre prichádzajú medzi rastúcimi obavami Západu z kolapsu bezpečnosti v Lýbii, ktorá má veľkú diasporu populácie v Spojenom kráľovstve.
V pondelok povedal Sir John Sawers-bývalý šéf MI6, že Briti musia považovať tam umiestnené pozemné jednotky za tie, ktoré majú stopnúť krajinu, „čo je využívaná fanatikmi“.
Bezpečnostní pracovníci zdieľajú tiež pohľad ISIS na možnosť využitia ľudí cestujúcich v lodiach pašujúcich militantov do Európy.


Vďaka nesmiernej, priepustnej púštnej hranici so subsaharskou Afrikou, Lýbia je už dlho operačným kľúčom a strediskom pre premávajúce lode do Európy, ale veľký počet dramaticky eskaloval po Kaddáfího režime.
Talianske ministerstvo vnútra mieni, že najmenej 200 tisíc utečencov a imigrantov bolo pripravených, aby prešli z Lýbie do Sicílie alebo na malý ostrov Lampedusa, najjužnejšie talianske teritórium.
V poslednom roku viac ako 170 000 osôb prišlo do Talianska na lodiach, vrátane tisícok Sýrčanov utekajúcich pred občianskou vojnou v ich domovine.


Vyhľadávacie a záchranné úsilie vstúpilo do novej nebezpečnej fázy tento víkend, keď jedno plavidlo talianskej pobrežnej stráže zachraňujúce migrantov 50 míľ od lýbijského pobrežia bolo ohrozené pašerákmi ozbrojenými kalašnikovmi.
Pretože gang bol sústredený len na navrátenie jeho lode na ďalší pašerácky výlet, incident demonštroval potenciál hrozby od ISIS, ktorá prijala podobné pašerácke taktiky.
Toto sú teda známky, čo ukazujú, že ISIS v Lýbii má zámer zvýšiť existujúcu migráciu do ďaleko vyčších čísel.
Násir Karmel, egyptský ambasador v Londýne varoval Britov pred loďami plnými teroristov, že je to akcia vedená z Lýbie. Povedal potom, ako bolo 2164 migrantov zachránených z mora v perióde 24 hodín cez víkend, že je to „bezprecedentný exodus“.


Bezpečnosť v Lýbii sa skĺzla do neschopnosti rôznych milícií udržať ju. Ich medzinárodne známa vláda aktuálne operuje z východného mesta Tobruk potom, ako bola vytlačená z Tripolisu rivalizujúcou vládou prepojenou  s mnohými frakciami islamistov.
Väčšina z týchto skupín nezdieľa extrémistickú víziu ISIS, hoci niektorí z nich sa považujú za prepojených na frakciu Al-Kajdy, ktorá zavraždila vyslanca USA Chrisa Stevensa počas útoku na areál diplomatov v Benghází na východe krajiny v roku 2012.


Abu Bakr al-Baghdádí, líder ISIS, už pri svojom štarte vybral Lýbiu ako súčasť jeho „kalifátu“.
Kým sa toto považovalo viac za rétoriku ako skutočnosť, podpora skupiny, čo v tejto vojne zničila štát rastie.
V septembri cestoval Iračan Abu Nabil, kľúčový líder v ISIS, po krajine aby vybudoval podporu pre skupinu. Jeho mužstvo prevzalo kontrolu nad väčšinou Derny, tradične konzervatívneho mesta na východe Lýbie, ktorá teraz nabehla na prísne právo šaríe.


Stovky Lýbijčanov čo odišli po boku ISIS bojovať do Sýrie, sa začalo vracať do boja pre skupinu na domácej pôde, hovoria rezidenti. Títo presadili vplyv skupiny na východe krajiny, prevezmúc kontrolu nad časťou Sirty, bývalú základňu Kaddáfího.


Na konci januára sa skupina strelcov pripomenula meno ISIS v útoku na Corinthiu, päťhviezdičkový hotel v meste Tripolis, zabijúc pri tom najmenej osem osôb.
Zatiaľčo The Telegraph nemôže nezávisle overiť identitu osoby Libim, propagandistu, anylytici uvažujú, že jeho písačka o Lýbii je široko čítaná a vplyvná na webe.
„Twitter zrušil Libimov účet pred nejaký časom a tento hneď založil iný, ktorý získal veľmi rýchlo tisíce nasledovnníkov, čo je typické pre pobočku ISIS“, povedal Charlie Winter, výskumník s Quilliam Foundation.
Mr. Winter dodal: „ V podmiekach demografickej podpory ISIS v Lýbii vidíme málo spoločného s jej základňou v Iraku a Sýrii – mnohí z jej bojovníkov sú mladí muži zbavení práv len využívajúci značku islamského fanatizmu, pretože vidia v tom posilnenie seba v postupujúcej absencii štátu.
„Riziká Európy voči výskytu ISIS v Lýbii sú podstatné.

„David Cameron odsúdil barbarskú popravu egyptských kresťanov, ktorí boli unesení ISIS počas práce v Sirte. Dodal, že neľutuje britské úsilie vypudiť Kaddáfího, napriek hrozbe od teroristov, zotrvávajúc na tom, že to bola „správna vec urobiť“.


Prezident Abdel Fatah as-Sísí z Egypta volal v utorok po internacionálnej koalícii poraziť ISIS v Lýbii, hovoriac: „Nechceme dovoliť odrezať hlavy našich detí“.
Zdroj: The Telegraph.co.uk
Preklad: redakcia Svp

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Al-baghdadi.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Al-baghdadi.jpgadminPolitikaislamExkluzívne: Džihádisti dúfajú, že použijú Lýbiu na vedenie vojny v južnej Európe Militanti ISIS plánujú prevzatie Lýbie ako cesty cez južnú Európu, odhalili sa listy napísané podporovateľmi ISIS. Džihádisti dúfajú, že zaplavia severoafrický štát milíciami zo Sýrie a Iraku, ktorí potom chcú preplaviť Stredozemné more v úlohe migrantov na lodiach v...