Za posledné dni ISIS uskutočnil útoky v centrálnej Sýrii v provincii Hama a Homs. V stredu 1. apríla vpadli džihádisti, ktorí kontrolujú mesto Rakka na východe krajiny, do brán Damašku. Podľa palestínskych zdrojov vpadol ISIS do väčšej časti palestínskeho tábora v Jarmuku, ktorý sa nachádza 8 kilometrov na juh od Damašku, čím uzavrel doňho prístup. Ešte nikdy neboli džihádisti tak blízko k hlavnému mestu Sýrie.

Silné boje s palestínskymi strážami kempu blízkymi Hamasu pokračovali v tábore aj vo štvrtok ráno. Podľa sýrskeho denníka Observatoire syrien des droits de l´homme, sýrska armáda bombardovala aj Jarmuk. Podľa zdrojov tlače citovaných libanonským denníkom Daily Star zaútočil ISIS ako odpoveď na uväznenia viacerých členov milícií podozrivých zo zavraždenia lídra Hamasu. ISIS prenikol do Jarmuku zo susednej lokality Hajar Al-Aswad.

V pasci a vyhladovaní
Hovorca organizácie UNRWA (agentúra OSN pre palestínskych utečencov) Chriss Gunness varuje pred nebezpečenstvom smrti a vyháňaním 18000 neozbrojených Palestíncov ešte prítomných v tábore. Pred začiatkom vzbury proti Asadovi prichýlil Jarmuk 150 000 Palestíncov.

Od roku 2012 zaplatil tábor ťažkú daň vojne. Jeho obyvatelia prežili už známe klišé v histórii utečenectva: Kalváriu tisícov utečencov natlačených v rozbombardovaných budovách a čakajúcich na potravinovú pomoc.
Tu uvedený záber z Jarmuku bol urobený počas jedného zo zriedkavých prideľovaní potravín od roku 2013, ktorý sa udial z dôvodu zistenia rebelov prítomných v tábore. Lenže všetko to sú civili, ktorí tu padli do pasce internácie a hladovania a platia tu vysokú cenu za životy.
Na juhu Sýrie prenikla v stredu do mesta Nasib aliancia islamských rebelov. Nasib je posledný hraničný prechod medzi Jordánskom a Sýriou, ktorý zostal pod kontrolou Damašku.
Zdroj a foto: Le Monde
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Jarmuk-kemp2015.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Jarmuk-kemp2015.jpgadminPolitikaStredný východZa posledné dni ISIS uskutočnil útoky v centrálnej Sýrii v provincii Hama a Homs. V stredu 1. apríla vpadli džihádisti, ktorí kontrolujú mesto Rakka na východe krajiny, do brán Damašku. Podľa palestínskych zdrojov vpadol ISIS do väčšej časti palestínskeho tábora v Jarmuku, ktorý sa nachádza 8 kilometrov na juh...