Irán chce zrušiť kontrakty v USD v rámci zrušenia sankcií Západom. Nákupcovia ropy budú platiť v eurách. Teherán je tiež ochotný prijímať peniaze z obdobia pred zrušením sankcií zamenené za eurá. Zásielky ropy budú čoskoro obnovené s firmami ako francúzsky gigant Total, španielska rafinéria Cepsa a Litasco a ruský Lukoil. Zdroj v agentúre Reuters uviedol, že štátom vlastnená National Iranian Oil co (NIOC) chce prijímať obchodné platby v eurách.

„V našich faktúrach máme klauzulu, že nákupcovia našej ropy majú platiť v eurách v prepočte voči doláru v čase dodávky“, uviedol zdroj.
Teherán tiež chce prijímať miliardy dolárov za svoje pohľadávky zmrazené sankciami v eurách, uviedol tiež zdroj. Irán má odhadovaných 100 miliárd aktív a asi polovica z toho bude rozmrazená vďaka uvoľneniu sankcií.

Iránske pohŕdanie americkou menou nie je nič nové. V roku 2007 neúspešne tlačil na OPEC, aby odišiel od dolára. Úloha, ktorú hrá v obchode s ropou je jedným z kľúčových dôvodov, prečo sa dolár teší zo statusu svetovej rezervnej meny. Irán nečaká sám na vzdialenie sa od dolára. Rusko pracovalo na tom istom cieli, skúšajúc
odstrániť americkú menu z domáceho obchodu a podpisovať zmluvy so svojimi kľúčovými ekonomickými partnermi v národných menách pri dvojstranných obchodoch.

Sankcie voči Iránu a jeho rope a jeho bankovému sektoru boli vytvorené USA a jeho
spojencami, hlavne EÚ, kvôli obvineniam, že Teherán skúšal tajne robiť jadrové zbrane. Irán odmietal obvinenia a trval na tom, že nukleárne aktivity boli pre civilné potreby.

V poslednom roku Irán a šesť vedúcich mocností dosiahli dohodu, podľa ktorej Irán spriehľadní svoj jadrový program a prijme bezpečnostné opatrenia. Na oplátku budú zrušené ekonomické sankcie a jadrové sankcie stanovené OSN.
zdroj: Russia Today

preklad:redakcia SvP

 

Irán chce v ropnom obchode opustiť USDhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/USD-e1454772980310.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/USD-e1454772980310.jpgadminEkonomikaBlízky VýchodIrán chce zrušiť kontrakty v USD v rámci zrušenia sankcií Západom. Nákupcovia ropy budú platiť v eurách. Teherán je tiež ochotný prijímať peniaze z obdobia pred zrušením sankcií zamenené za eurá. Zásielky ropy budú čoskoro obnovené s firmami ako francúzsky gigant Total, španielska rafinéria Cepsa a Litasco a ruský...