Výskumný tím úspešne vytvoril inzulín za pomoci výskumu na potkanoch, ktorý má byť vo forme pilulky.

Inzulínová pilulka pre ľudí s cukrovkou by mohla byť v zámorí už čoskoro, hovoria výskumníci, dávajúc nádej, že denný režim injekcií sa jedného dňa stane vecou minulosti.

Diabetes typu 1 je autoimunitný stav, pri ktorom pankreas nie je schopný produkovať inzulín – hormón, ktorý je rozhodujúci pre reguláciu hladín cukru v krvi. V súčasnosti si tí, ktorí majú tento stav, musia podkožne podať injekciu inzulínu, zvyčajne dva až štyrikrát denne.

Avšak niektorí jedinci s diabetom 2. typu, u ktorých je inzulín produkovaný nedostatočne, tiež musia užívať injekcie.

Po pokusoch vytvoril tím kapsule vyrobené z materiálu, ktorý odolával žalúdočnej kyseline.

V zborníku Národnej akadémie vied, Mitragotri a kolegovia uvádzajú, ako sa priblížili k cieľu s novým prístupom dispergovaním inzulínu v kvapaline zloženej z dvoch zložiek: živiny zvanej cholín a látky nazývanej geranínová kyselina, ktorá sa používa ako potravinárska aróma a nachádza sa prirodzene v kardamóne.

Počas experimentu tím vložil zmes v kapsuliach do hrdla šiestim potkanom. U zvierat klesla hladina cukru rýchlo, na 62% počiatočnej hodnoty za prvé dve hodiny a 55% za desať hodín.

Naproti tomu, inzulín v salíne a tiež prázdnych kapsuliach mali malý efekt na hladinu glukózy. Keď dali pätinu inzulínu z dávky trom potkanom ako injekciu pod kožu, krvný cukor rýchlo spadol na približne polovicu počiatočnej úrovne, ale po štyroch hodinách sa vrátil na pôvodný stupeň. Nižšiu dávku ako bola v kapsuliach injektovali, vysvetlil Mitragotri, potkanom, no tá nemala bariéru, aby inzulín nevstúpil do krvného riečišťa.

Tím výskumníkov uvádza, že skoršie experimenty naznačili, že inzulín, v ktorej bol disperzovaný v kapsule, chráni hormón pred zničením enzýmami v tráviacom systéme potom, ako sa kapsula rozpustí, pomáha inzulínu prejsť cez črevá a otvára bloky medzi bunkami v tkanivách susediacich s nimi  a pomáha inzulínu prechádzať do krvného riečišťa.

„Pretože je to schopné urobiť všetky tri veci naraz, ktoré sú troma hlavnými zábranami orálneho užívania inzulínu, je to veľmi efektívne pri zlepšovaní absorpcie inzulínu“, povedal Mitragotri.

Tím tiež našiel inzulín v tekutine stabilný, keď bol uložený dva mesiace v izbovej teplote a najmenej štyri mesiace chladený.  Naopak, povedal, inzulínový injekčný roztok musí byť chladený a vydrží len niekoľko týždňov.

No napriek tomu inzulínová pilulka nebude veľmi skoro k dispozícii: kapsuly boli testované len na nediabetických zvieratách. Môže to trvať viac rokov pred tým ako sa začnú klinické skúšky.

The Guardian

 

 

 

Inzulínová pilula je blízkohttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/06/diabetes-2058045_960_720-e1530105577899.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/06/diabetes-2058045_960_720-e1530105577899.pngadminVedaVedaVýskumný tím úspešne vytvoril inzulín za pomoci výskumu na potkanoch, ktorý má byť vo forme pilulky. Inzulínová pilulka pre ľudí s cukrovkou by mohla byť v zámorí už čoskoro, hovoria výskumníci, dávajúc nádej, že denný režim injekcií sa jedného dňa stane vecou minulosti. Diabetes typu 1 je autoimunitný stav, pri ktorom pankreas...