Tak toto je vždy dobrý nápad. Zlato možno prirovnať k rope, pšenici alebo aj inej veľkej komodite. Je ťažké kategorizovať zlatý kov. Komodity obchodované na burzách ako pšenica, plyn, ropa a kukurica sú spotrebovávané alebo ničené v procese ich využitia pre iné finálne produkty. To však nie je prípad zlata. Zlato nie je investícia v jej čistom ponímaní, pretože princíp investovania je vytvoriť výnos.

Zlato je podľa štatistiky IFOP jedno z najpreferovanejších investícií nasporených peňazí. Dáva mu prednosť 13% Francúzov. Zlato zaujalo štvrtú pozíciu v rebríčku najobľúbenejších investícií za nehnuteľnosťami, poistením a nákupom obligácií a akcií. Tento kov dáva istoty zabezpečiť sa proti inflácii a verejným dlhom štátu. Je to aj prostriedok tvorby zisku pri obchodovaní s ním, nielen investície. V časoch ekonomických neistôt vidia mnohí špecialisti nákup zlata ako poistenie sa pred budúcimi katastrofami vo finančníctve.

Ivestícia do zlata – Ako to urobiť ?

Priama investícia

Potrebujete naplniť dve podmienky. Po prvé, musíte nakúpiť fyzické zlato v ingotoch alebo minciach. Vaša banka vám zrazí sprostredkovací poplatok pri nákupe. Tiež počítajte s poplatkami za uskladnenie zlata v jej trezoroch. Potrebujete tiež bezpečný kufrík na jeho prenos. Po druhé, najmite si služby numizmatika alebo zmenárne, ktorá bude vaše zlato evidovať a predávať. Tu sú tiež určité komisionárske percentá. Váha klasického ingotu je jeden kg, čo je ekvivalent asi 39 000 €. No je tiež možné, že ingoty budú mať rozdielnu hmotnosť. Najmenší ingot má 10 gramov a najväčší 10 kg!

Zároveň si dajte pozor vo Francúzsku, kde možno kúpiť tzv. Napoleona ako formu ingotov. Tieto kúsky majú prídavnú hodnotu spojenú s ich karátmi a číselnou hodnotou. Takisto nie sú v presnej korelácii s cenami burzových kurzov zlata. Fyzické zlato nazývané aj „kov“ je dobrá poistka pred infláciou.

Investovať do zlata nepriamo cez inestičný fond

Druhé riešenie je investovať do „papierového zlata“. V tomto prípade nekupujete „fzicky“ ingoty alebo mince ale len certifikáty, ktoré sledujú kurzy zlata nazvané „tracker“ v súlade s investičným fondom obsahujúcim tiež „tituly“ baní na zlato, napríklad. Princíp týchto „trackerov“ je jednoduchý, je to index, ktorý sleduje takisto kurzy zlata. Je to praktickejšie, lebo nepotrebujete kufor na zlato ani prenájom trezora. Nákup zlata je tu jednoduchší. Riskujete však oveľa viac, čo sa týka volatility kurzov a prípadného úpadku vydavateľa cenných papierov. Papierové zlato nemôže byť v žiadnom prípade považované za poistku hodnoty vašej investície.

Okamžité kurzy zlata na burze http://www.plus500.sk/Instruments/XAU

Sú tiež iné cenné kovy okrem zlata, s ktorými sa obchoduje na burzách a ktoré sú považované za istoty. Je to striebro, paládium, platina, niekedy aj meď. Sú považované za produkujúce zisk a ako úložisko úspor. Okrem nevýhod so skladovaním majú výhody pri obchodovaní, lebo produkujú zisky. Rôzne medené komunikačné káble a trúbky vodoinštalácie môžu byť takisto investícia.

[mc4wp_form]

Pre začiatok sa odporúča investovať 5000 € do zlata… Skladovať meď za päťtisíc eur alebo aj paládium sa považuje za oveľa drahšie a komplikovanejšie. Preto tieto drahé kovy, okrem zlata, sa obchodujú radšej v cenných papieroch. Po zvážení rizík z uvedeného vyplýva, že fyzické zlato zostáva unikátnou istotou uloženia hodnôt, toré vzdorujú inflácii a burzovým krízam.

Graf obchodovania so zlatom medzi  rokmi 2000-2012
Graf obchodovania so zlatom medzi rokmi 2000-2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Investissementmalin.fr

Text redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Aurum_ingty.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Aurum_ingty-300x242.pngadminEkonomikaInvestičné radyTak toto je vždy dobrý nápad. Zlato možno prirovnať k rope, pšenici alebo aj inej veľkej komodite. Je ťažké kategorizovať zlatý kov. Komodity obchodované na burzách ako pšenica, plyn, ropa a kukurica sú spotrebovávané alebo ničené v procese ich využitia pre iné finálne produkty. To však nie je prípad zlata. Zlato...