Martin Pyco Rausch: Štyri ročné obdobia /recenzia/
Minulý rok vyšla kuchárska knižka od absolventa hotelovej školy v Bratislave Martina "Pyca" Rauscha, no varila som z nej až tento rok. Našla som v nej recepty podľa vegánskeho vierovyznania,…
Slovenská poézia: V hluchom svete Mira Búrana
Miro Búran na súťaži Literárna Senica. autor foto: © Milan Soukup. Miroslav Búran vydal svoju tretiu zbierku básní, v ktorej sa brodí hluchonemým svetom vzťahov, lásky, nelásky aj samoty. No jeho…
Román Skryto v Paříži (recenzia)
Autorka, ktorá bývala v Paríži prvých dvadsať rokov života, sa veľmi dobre zorientovala v požiadavkach na konzumný nenáročný príbeh, v ktorom využila rôzne elementy typické pre tzv. ľahkú literatúru pre ženy. Je tam…
Rostas a jeho Archa /recenzia/
Videnie distópie všade, aj za rohom, kde sa stráca racionalita v perspektíve na horizonte, to je pohľad na dnešný svet Tibora Eliota Rostasa. Aby to nebolo jednoduché, tak je to…
Mon roi nie je môj kráľ /recenzia/
Film Mon roi Scenáristka Étienne Comar a režisérka Maïwenn rozohrali koncert dvoch rozličných temperamentov a emócií v jednotlivých výstupoch z intímneho života dvoch. Scenár kreoval výrazne rozdielne nátury v časovo dobre vymeraných…
5 otázok pre Mira Búrana o jeho Poblúdení
Miroslav Búran, inak talentovaný básnik s vydanými zbierkami básní, znezrady zabŕdol do prózy, v ktorej si všíma vzťahy dospelých-nedospelých tridsiatnikov a snaží sa im nastaviť zrkadlo, ktoré nič neprikrášľuje. V…
Hemingway a jeho Piata kolóna: zahrajú ju druhýkrát v histórii /recenzia/
Budúci týždeň bude v Southwark Playhouse v Londýne hraná po druhýkrát v histórii v Británii hra od Ernesta Hemingwaya Piata kolóna. Prvýkrát ju produkoval Michael Powell na začiatku roka 1944.…
Čo odporučiť na čítanie – Mysli ako Zuckerberg /recenzia/
Vízia o prepojení ľudstva zrodená v Zuckerbergovej hlave sa pretvorila do funkčnej komunikačnej siete, bez ktorej dnes nehodno čosi začínať. Každý nový obchodný, sociálny a kultúrny projekt sa bez stránky…
S dušou Japonky /recenzia/
Na prvý pohľad vyzerá kniha S dušou Japonky ako jedna z mnohých titulov na pomyselnej poličke „typických ženských románov na jedno použitie“, no opak je pravdou. Kombinácia talentu Kataríny Kopcsányi…
Martin Chudík: Cestovný (ne)poriadok
Krst knižky básní v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici nemusí byť nutne vydarený event, ale tento bol veľmi elegantne poňatý, bez vnucovania či odfláknutej organizácie. Prostredie to nepokazilo tiež, hoci…