Člen ECB odhaduje, že eurozóna nie je dostatočne pripravená, aby vydržala ďalšiu krízu. Ide tu o súdržnosť.

Je to brutálna správa, lebo tu ide o jedného z vplyvných členov vedenia ECB Benoîta Coeurého, ktorý sa v piatok vyjadroval na konferencii v Ľubljane na zasadaní Únie kapitálových trhov. Inštitucionálne nedostatky, ktoré vyvolali a živili krízu, neboli nikdy vyriešené, uviedol.

Väčšie riziko rozpadu
Uvedený pán si myslí, že predošlé následky krízy z roku 2012 by sa mohli znovu prejaviť a predĺžiť predošlé problémy. Preto je nevyhnutné, aby sa eurozóna zreformovala.

Bez tohoto centrálna banka bude určite povinná znížiť limity svojho mandátu znížiac sadzby krátkodobých obchodovaní alebo nakúpiť na trhoch aktíva menej dobrej kvality. S rizikom, že exploduje súdržnosť medzi štátmi.

Tri línie obrany
Z týchto dôvodov by mohli nastať tlaky, ktoré sa už prejavujú v gréckej kríze, keď ECB stanovilo plán masívneho nákupu obligácií z vlastných zdrojov. Ďalšie opatrenia sa odložili z dôvodu viacerých súdnych žalôb nemeckej strany, no bez úspechu.

Centrálny bankár odporúča európskym vládam stanoviť tri línie obrany na ochranu eurozóny.

Prvá pozostáva z lepšej integrácie služieb a finančných trhov v EÚ, aby sa zvýšila schopnosť absorbovať šoky. Bolo by treba implementovať Úniu kapitálových trhov, ktorá trpí tým, že sa nevie definovať.

Druhá línia spočíva na ramenách vlád. Jedná sa o solventnosť štátov eurozóny, ktorej obnova by sa nemala viac odkladať. To značí, že je potrebné zabezpečiť potrebné rozpočtové prostriedky, pochádzajúce hlavne z aktuálnych dobrých ekonomických výsledkov. Úloha Európskeho mechanizmu stability by mala byť tiež posilnená.

Po tretie, Benoît Coeuré apeluje na vytvorenie politického rozpočtového nástroja eurozóny, aby odpoveď na nadmerné ekonomické šoky na samotnú ECB bola daná bez váhania. Na dosiahnutie tohto cieľa bude treba viacej času.

zdroj: Les Echos

preklad: redakcia SvP

Hrozí nová kríza v eurozóne?https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/02/money-3046942_960_720-e1517648697802.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/02/money-3046942_960_720-e1517648697802.jpgadminEkonomikaekonomika,EÚ,eurozónaČlen ECB odhaduje, že eurozóna nie je dostatočne pripravená, aby vydržala ďalšiu krízu. Ide tu o súdržnosť. Je to brutálna správa, lebo tu ide o jedného z vplyvných členov vedenia ECB Benoîta Coeurého, ktorý sa v piatok vyjadroval na konferencii v Ľubljane na zasadaní Únie kapitálových trhov. Inštitucionálne nedostatky, ktoré...