Americkým trendom v kinematografii je smer ku holokaustovému gýču.

Die Welt píše o najnovšom trende filmovej tvorby, v ktorej sa zahniezdil zvláštny jav, ktorý mieša veľmi vážnu tému zholokaustovaných židovských rodín so sentimentálnymi príbehmi. Na tragickom pozadí sa rozvíjajú erotické príbehy, no  tento kvázi historický backround nie je skutočný, ale sú to fiktívne historky vymyslené scenáristami.

Tento trend sa prejavuje aj v literatúre, ktorá je s kinematografiou úzko spriaznená. Konečné riešenie židovskej otázky je teraz v kurze. Vychádzajú bestsellery, ktoré ponúkajú americkému čitateľovi jednotné klišé.

Napríklad, román „Ein weiter Weg“ (en. Far to go) od Alison Pick, ktorý bol nominovaný na prestížnu Man Bookerovu cenu, opisuje peripetie jednej židovskej rodiny v Československu. Anneliese a Paul Bauerovci sa zachraňujú spolu so svojím dieťaťom. Keďže ich manželstvo bolo aj tak krehké, on skončí v posteli s kresťanskou vychovávateľkou ich dcérky a ona zoberie arizátora ich majetku, istého dôstojníka wehrmachtu.

Holokaust v týchto románoch má pôsobiť ako afrodiziakum. Smrad spálenísk sa mieša s vôňou ženy, drinkami a pašovanými cigaretami.

Die Welt aj autorka tohto článku sa zamýšľa nad tým, ako sa psychologicky pracuje s témou masovej vraždy národa, ktorú mladá generácia autorov nezažila, no zužitkúva ju tak, že oslabuje etické posolstvo svetového pogromu na Židov na úroveň červeného románu v štýle dekadencie. Výsledný gýč dostal už aj špecifický názov z úst amerického umelca Arta Spiegelmana – „Holo-Kitsch“.

Hologýč je výtvor, ktorý zľahčuje skutočnú historickú hrôzu, zo spomienok na Auschwitz či Varšavské geto tvorí konzumný žáner „noir“ , prípadne vedie ku presvedčeniu ešte mladších čitateľov, že vtedajšia situácia ľudí spočívala v zalezení do tajnej diery, pretiahnutí si deky cez hlavy a užívanie si sexu na pokraji záhuby. Takýto pasívny postoj však mnohí vtedajší bojovníci v odbojoch rôznych krajín nepoznali.

©Text Ľudmila Balážová-Marešová

Zdroj: Die Welt, Der Trend in Amerika geht zum Holocaust-Kitsch

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/07/hologýč-505x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/07/hologýč-300x300.jpgadminKultúraLiteratúraAmerickým trendom v kinematografii je smer ku holokaustovému gýču. Die Welt píše o najnovšom trende filmovej tvorby, v ktorej sa zahniezdil zvláštny jav, ktorý mieša veľmi vážnu tému zholokaustovaných židovských rodín so sentimentálnymi príbehmi. Na tragickom pozadí sa rozvíjajú erotické príbehy, no  tento kvázi historický backround nie je skutočný, ale sú to fiktívne historky...