Francois Hollande sa na ceste naspäť z Kazachstanu, kde bol na štátnej návšteve, zastavil v Moskve, aby sa stretol s prezidentom Vladimírom Putinom. Toto stretnutie na poslednú minútu sa udialo kvôli dôležitej otázke vojny na Ukrajine, v ktorej Moskva urobila progresívny krok. Cieľom je teraz dohodnúť sa na deeskalácii konfliktu dodržiac dohodu z Minska. Toto predvída prerušenie násilia, spoločnú rusko-ukrajinskú kontrolu hranice a tiež väčšiu autonómiu Donbasu.

Od dohovorov v Minsku mali boje ešte viacej obetí –asi o tisíc viac – a Moskva bola obvinená z masívneho posielania zbraní separatistom. Otázka Krymu anektovaného Ruskom na jar už nebola viac v komunikovaní Elyzejského paláca spomínaná.

„Ďakujem za to, že ste prišli diskutovať o problémoch, ktoré máme“ povedal V. Putin počas rýchleho úvodu stretnutia, ktoré sa udialo v srdečnej atmosfére. „Je treba nájsť riešenie“ odpovedal F. Hollande a dodal: „Musíme sa vyhýbať tomu, aby nás nerozdelili iné múry.“

Obaja potom pokračovali v stretnutí za zatvorenými dverami. Francúzsky prezident bol sprevádzaný svojím štátnym sekretárom Benoitom Pugom a ruský prezident svojím ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Správu, ktorú Paríž zamýšľa poslať V. Putinovi a ktorá nebola nikdy jasným spôsobom vyslovená je, že Francúzsko nezamýšľa podporiť možnú požiadavku pripojenia Ukrajiny k NATO. „Je teraz na Rusoch dať nám odkaz, no nielen ten“ vyslovil sa Elyzejský palác.

Odoslanie Mistralov bolo na programe schôdzky tiež. Predošlé stretnutie na túto tému sa odohralo pred troma týždňami. V piatok osadenstvo Elyzejského paláca odhadlo oneskorenie oproti zmluve na šesť mesiacov pred tým, kedy vznikne problém penalizácie.

Toto stretnutie sa nieslo v znamení predošlého s Nursultanom Nazarbajevom, v priebehu ktorého si vysvetľovali Prezidenti Hollande a Nazarbajev svoju spoločnú pozíciu v probléme Ukrajiny. N. Nazarbajev zostáva stále pri negatívnom pohľade na sankcie, ktoré sú zlé pre celý svet.

Zdroj: Le Monde

Preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinIyvestija.jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/PutinIyvestija-300x300.jpegadminPolitikaFrancúzsko,Rusko,UkrajinaFrancois Hollande sa na ceste naspäť z Kazachstanu, kde bol na štátnej návšteve, zastavil v Moskve, aby sa stretol s prezidentom Vladimírom Putinom. Toto stretnutie na poslednú minútu sa udialo kvôli dôležitej otázke vojny na Ukrajine, v ktorej Moskva urobila progresívny krok. Cieľom je teraz dohodnúť sa na deeskalácii konfliktu dodržiac dohodu z Minska....