Napriek sľubom a miliardám výdavkov pokračuje úroveň dôvery v prezidenta v ponore do najnižšej doterajšej hĺbky. Najnižšie hodnoty v histórii úradovania prezidenta Hollanda nameral Barometer popularity denníka Figaro Magazine.

To musí pôsobiť beznádejne. François Hollande robil za posledné týždne všetko, aby zvrátil pád svojej popularity. Znásobil zásahy, aby to vo Francúzsku išlo lepšie, podporil konjunktúru dotáciami, ktorá teraz na jar javí známky ľahkého zlepšovania. Míňa miliardy € (podľa socialistickej rozpočtárky Valérie Rabaultovej sú to 4 miliardy € a viac ako 10 mld. podľa fillonistov), aby si získal voličskú klientelu, ktorá sa obracia proti nemu.

Napriek tomu všetkému, prezident zažíva pád svojho kurzu. Dostal sa na kritickú úroveň, ktorá dosiahla rekord v poklese na 13 %. Na dôvažok, chýbajú kladné ekonomické výsledky, čo kritizovali publikačne Valérie Trierweilerová (prepustená prvá dáma), Cécile Duflotová (ex-ministerka bytovej politiky a rovnosti regiónov) a viacero odídených ministrov – Arnaud Montebourg,  Benoît Hamon, Aurélie Filippettiová.

V roku 2016 pokračoval Hollande vo svojom chválení vraj dobrých výsledkov, získaval body počas teroristických útokov islamistov v Paríži, no aj tak Francúzi pokračovali v odpore voči nemu. V kampani v roku 2012 mu neuveriteľných 91% mladých do 34 rokov nedôverovalo, a to tých, ktorí patrili do strednej triedy. 60 % socialistov mu tiež vyjadrilo nedôveru.

K dnešnému dňu je historicky najmenej úspešný prezident FR v porovnaní s Mitterandom, Chiracom a Sarkozym.

Politické dvere sa zatvárajú

Už od začiatku roka zosobňuje alternatívu za Hollanda Emmanuel Macron. Tento politik má podporu napodiv aj od ľavice aj od pravice. Prezident republiky, ktorý je profesionálny politik, sa domnieva, že má kontrolu nad vládou a ministrami, ktorí sa pravdepodobne stiahnu, ak sa bude uchádzať o nový mandát.

Ale poznámky E. Macrona  si získavajú Francúzov. Volá po “novej ponuke” politiky v roku 2017, kedy bude čas otočiť stránku s Hollandom. 2016 je rok futbalu vo Francúzsku, keď eurošampionát ovládne život v Paríži a tiež sa začne prípravná kampaň prezidentských volieb, ktoré určia beh Francúzska na najbližších päť rokov.

Sarkozy
Sarkozy

Poplach pre Nicolasa Sarkozyho

Známkou odvahy bolo u Sarkozyho, že počas najnižších hodnôt popularity sa znovu objavil na čele strany UMP (od roku  2015 ako Republikáni). V tom istom mesiaci stratil 10 bodov a ocitol sa na 48% za Françoisom Fillonom, ktorý mal 56 % a spolu na jednej úrovni s Emmnuelom Macronom, vlastným ministrom ekonomiky (48 %).

Juppé odoláva

Pokles oznamovaný pravičiarom Alainom Juppém sa nezačal. Bývalý premiér zostal na čele štatistického barometra s 38 % a križuje tú istú úroveň ako jeho konkurenti. Sympatie pre  Republikánov sa vyvinuli až nad 61% a pre pravičiarov na 50%. Ku tomu sa pridávajú blížiace sa primárky, čo bude pôsobiť na ich pozície konsolidačne.

Martine Aubryová

Primátorka mesta Lille neťahá už viac doľava. Táto padá až na 46 % tesne nad ľavicu. Vzostup Emmanuela Macrona sa kríži s poklesom Martine Aubryovej. Zostáva asi 8 % republikánskych sympatizantov, ktorí sa jej rozhodli dať dôveru.

©text redakcia SvP

zdroje: Le Figaro, Le Monde

Hollande: Súmrak starých bohov v politikehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpgadminPolitikaFrancúzskoNapriek sľubom a miliardám výdavkov pokračuje úroveň dôvery v prezidenta v ponore do najnižšej doterajšej hĺbky. Najnižšie hodnoty v histórii úradovania prezidenta Hollanda nameral Barometer popularity denníka Figaro Magazine. To musí pôsobiť beznádejne. François Hollande robil za posledné týždne všetko, aby zvrátil pád svojej popularity. Znásobil zásahy, aby to vo Francúzsku išlo lepšie,...