Tento štvrtok bránil šéf štátu svoju bilanciu vládnutia v Elyzejskom paláci

Ďaleko od televíznych štúdií, kde sa nachádzalo vo štvrtok večer jedenásť (v skutočnosti 10, pozn.red.) kandidátov na prezidenta pred začiatkom prvého kola volieb, Hollande pokračoval  v brázdení francúzskych ciest. Pred nedeľným otvorením volebných miestností si šéf štátu doprial stretávať sa s voličmi počas celého týždňa, aby k nim vyslal alarmujúce správy proti riziku, ktoré predstavujú podľa neho určité kandidatúry. V jeho hľadáčiku bola Marine Le Penová a Jean-Luc Mélenchon.

François Hollande zároveň získava zo svojho turné čosi ako pochvalnú bilanciu vlastného päťročného mandátu. Je to aj prípad tohto štvrtka, keď v departemente Lot urobil malú zastávku. Na margo jednej návštevy v továrni Andros v obci Biars-sur-Cère chválil akcie vedené počas jeho prezidentúry. „Zanechám svojmu nasledovníkovi  krajinu v oveľa lepšom stave, než som ju našiel“, vyhlásil tešiac sa z rekordnej výšky štatistík zo stredy. „Máme viac naverbovaných, nezamestnanosť klesá, máme investície, zvyšujúci sa rast (HDP)“, podčiarkol F. Hollande.

„Chcem, aby môj nasledovník mohol ísť ďalej a nemusel, tak ako v určitých experimentoch, demolovať, rozoberať, odstraňovať to, čo bolo urobené už pred piatimi rokmi“, zaklincoval pred médiami nahnevaný na zámery určitých kandidátov. „Nie je nič horšie ako táto hra, ktorá po nástupe následníkov demoluje to, čo urobili predchodcovia, ktorá je menej schopná budovať  niečo pre budúcnosť“.

Ak  sám neskrýva obdiv pre mladého Emmanuela Macrona, šéf štátu vyjadruje pochybnosť o mene, ktoré v nedeľu bude padať do urien. „To čo viem v každom prípade, je že neviem: krajina, ktorá sa odrezáva od sveta, ktorá sa vymaňuje z Európy, ktorá odmieta spojenectvá, ktorá zasieva rozdiely a trable, zatiaľ čo sme pred hrozbou, ktorá vyžaduje pospájať sa“,  vyhlásil ako odkaz na programy Jean-Luc Mélenchona a Marine Le Penovej.

Hollande postavil proti sebe voličov proti „čističom, ktorí nie sú potrební“ navrhnutých víťazom pravicových primáriek. „Vyvinuli sme nevyhnutné úsilie v súťaži, ale tiež, aby sme napredovali v sociálnom pokroku“, mienil šéf štátu a navrhol, aby „výhovorky vopred nevyústili do dodatočných kríz“.

zdroj: Le Figaro

preklad: redakcia SvP

 

 

 

Hollande: Nechal krajinu v lepšom stave ako ju našiel (?)https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,Preklad z francúzštiny,Prezidentské voľby FrancúzskoTento štvrtok bránil šéf štátu svoju bilanciu vládnutia v Elyzejskom paláci Ďaleko od televíznych štúdií, kde sa nachádzalo vo štvrtok večer jedenásť (v skutočnosti 10, pozn.red.) kandidátov na prezidenta pred začiatkom prvého kola volieb, Hollande pokračoval  v brázdení francúzskych ciest. Pred nedeľným otvorením volebných miestností si šéf štátu doprial stretávať sa s voličmi...