AtarUsamaBratanec dvoch bratov el Bakraoui, ktorí sa zúčastnili ako kamikadze na atentátoch v Bruseli 22. marca tohto roku, Usáma Atar, je jeden z najhľadanejších v Belgicku a Európe.

Atar  je aktuálne hľadaný belgickými vyšetrovateľmi  ako podozrivý zo spomenutých atentátov. Je to belgo-marocký 32-ročný  muž na úteku, ktorý nedával o sebe vedieť najmenej dva roky.

Jeho matka, sestra a jeden z jeho priateľov boli zatknutí v noci z 11. na 12. augusta počas prehliadok pri Bruseli, potom zase o niekoľko hodín oslobodení. Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu  je Atar silno podozrievaný, že bol prepojený na atentáty 22. marca v Bruseli, kde jeho  bratranci Ibrahim a Chalíd El Bakraouí  spáchali samovražedné atentáty zabijúc zároveň 32 ďalších osôb.

Päť dní neskôr po atentáte jeho brat Jasin sa dostal do väzenia s doma ďalšími osobami v rámci antiteroristickej operácie. Je stále vo vyšetrovacej väzbe. Usáma Atar je tiež bratrancom bratov Mustafa a Džavád Benhattalových, ktorých zatkli 18. júna kvôli teroristickej vražde. Podľa belgickej tlače uskutočnil atentát s komplicom počas verejného vysielania zápasu Belgicko-Írsko na MS vo futbale 2016 v hlavnej obchodnej štvrti Bruselu.

Usáma Atar má za sebou problémy s Američanmi, keď ho zatkli v roku 2005 v Ramádí v Iraku. Bol odsúdený na desať rokov väzenia za to, že ilegálne prešiel hranicu medzi Sýriou a Irakom, ako zverejnil jeho advokát Vincent Lurquin. Bol väznený vo viacerých irackých väzniciach, medzi ktoré patrí aj známy Abu Ghraib. Do Belgicka bol vrátený v septembri 2012.

Atar bol svojho času po svojom oslobodení objektom kampane na jeho podporu od Amnesty International. Ľudia v tejto nadácii zverejnili o ňom informáciu, že má nádor na obličke. V intervjú vo februári 2011 v denníku Le Soir vysvetľoval, že išiel do Sýrie, aby študoval arabčinu, no potom sa dostal do Iraku prostredníctvom asociácie rozdeľujúcej lieky.

zdroj: Paris Match 

 

Uložiť

Hľadá sa Usáma Atar: Najhľadanejší muž Európyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/AtarUsamaHladany.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/08/AtarUsamaHladany.jpgadminPolitikaislam,terorizmusBratanec dvoch bratov el Bakraoui, ktorí sa zúčastnili ako kamikadze na atentátoch v Bruseli 22. marca tohto roku, Usáma Atar, je jeden z najhľadanejších v Belgicku a Európe. Atar  je aktuálne hľadaný belgickými vyšetrovateľmi  ako podozrivý zo spomenutých atentátov. Je to belgo-marocký 32-ročný  muž na úteku, ktorý nedával o sebe vedieť najmenej dva roky. Jeho matka,...