Krajina v Qalamune, kde bojuje Hizballáh proti sýrskym militantom z ISIS a al-Kájdy - al-Nusry.
Krajina v Qalamune, kde bojuje Hizballáh proti sýrskym militantom z ISIS a al-Kájdy – al-Nusry.

Na vrcholku kopcov pohoria na sýrskej hranici povedal jeden bojovník libanonského Hizablláhu, že boj proti militantom v tejto oblasti je najtvrdší z tých, ktorému skupina doteraz čelila.

Silné hnutie libanonských šiitov je kľúčovým spojencom vlády v Damašku. Títo sa prebojovali cez celú Sýriu počas rokov od povstania v roku 2011. Za posledné dva týždne sa opevnili okolo tretiny regiónu Qalamun, čo je teritórium na obidvoch stranách priepustnej hranice medzi Libanonom a Sýriou.

„Toto bol jeden z najtvrdších bojov, ktoré sme vybojovali“, povedal bojovník Hizballáhu v Qualamune, ktorý chcel zostať v anonymite. „Každý vie, že boje v horách sú najtvrdšie z tých, ktoré sa v oblasti dejú, okrem bojov v mestách“.

„Oblasť veľká 1000 km štvorcových je krajina s horskými úbočiami pokrytá jaskyňami a otvorené údolie plné krovín a divých kvetov. „Toto je aktuálne najťažšie bojové pole na Strednom východe,“ povedal iný bojovník oblečený ako všetci v púštnych maskáčoch.

Chrániť Libanon

Osud Qalamunu je obzvlášť dôležitý pre Hizballáh, ktorý dlho bránil svoju intervenciu v Sýrii po boku vojakov prezidenta Bašára al-Asada a boli kľúčom k bezpečnosti Libanonu.
V Qalamune je prítomnosť džihádistov z ISIS a pobočka Al-Kajdy – Al-Nusra Front.
V minulosti dve skupiny infiltrovali do Libanonu a v poslednom auguste široko zabrali východné libanonské pohraničné mesto Arsal. Zajali 25 vojakov a policajtov a popravili štyroch zajatcov.

„Náš cieľ je Qalamun chránený Libanonom a zistili sme prítomnosť hrozby v Arsale a ďalšie útoky na hranicu“, povedal vojenský veliteľ Hizballáhu.
V týchto dňoch Hizballáh opatrne riadi vysielanie médií, ktoré sú určené pre jeho bojovníkov a pozície v Qalamune.

Prehliadka pre vojnových dopisovateľov začala brífingom vojenského veliteľa, ktorý použil ukazovadlo so zeleným laserom na zobrazenej digitálnej mape, aby ukázal potrebu vysokej bezpečnosti na bojovej línii vedúcej cez túto oblasť.
Rad vojakov viedol konvoj žurnalistov v autách SUV cez kamenistý terén len s malými známkami života – s trochou vtákov a dvoma jaštericami.
Výlet vrátane stopiek a bunkrov obsadených militantami, kde Hizballáh nedočkavo ukazoval na pozostatky po domácich výbušninách a škody spôsobené bojmi za udial za účasti bojovníkov, ktorí dávali prednosť pozorovaniu návštevníkov a pokojnému fajčeniu.
Jeden člen skupiny povedal, že nová kampaň začala aj psychologickou vojnou a tiež v public relations.
„Toto je psychologický boj, ktorý, ako dúfame, nepriateľa vystraší, no je to aj cesta ako poslať správu, že my sme na tej správnej strane.“

Na tento asertívny postoj zaútočila sýrska opozícia, ktorú obvinil Hizballáh z uľahčovania pozícií Damašku v boji proti povstaniu, ktoré začalo mierovými protestami a vystupňovalo sa do vojny po páde režimu.

Ale zatiaľčo Hizballáh patrí do washingtonského zoznamu teroristických organizácií, práve tento teraz bojuje proti džihádistom, na ktorých sa zamerali nálety spojencov na čele s USA v Sýrii a Iraku.
Libanonská a sýrska armáda v Qalamune očividne chýbajú.
Členovia Hizballáhu sa vyhýbajú komentovania úlohy libanonskej armády v tejto oblasti a zotrvávajú na tom, že vodcovia sýrskej armády bojujú vnútri ich krajiny.
„Bojujeme z libanonskej strany a oni bojujú zo sýrskej“, povedal bojovník Hizballáhu identifikovaný ako Hajj Nader, ktorý má postavenie niekoľko kilometrov vnútri sýrskeho teritória.

Prítomnosť bojov je roztrúsená po rôznych stranách regiónu. Obaly z ťažkých guľometov a trubice raketových obalov ležia popri debničkách od kovovej munície otvorených ako konzervy od sardiniek. Na niektorých pozíciách bojovníci Hizballáhu strieľajú do zeme do opustených banských štôlní, ako bolo možno počuť.
Sú vyzbrojení zbraňami vrátane pištolí, samopalov Kalašnikov a najnovšie policajnými M4 s granátometmi.
Niektoré našité značky na uniformách pripomínajú šiitské náboženské postavy a vodcu Hizballáhu Hassana Nasralláha.
„Tieto sú zakázané. Tu si každý nosí to, čo chce. Vidíte, nie sme armáda, sme len pravidelná skupina (Hizballáhu, pozn. prekl.)“, povedal jeden bojovník.
Zdroj: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/HizballáhNahraniciLibanonuaSýrie.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/HizballáhNahraniciLibanonuaSýrie.jpgadminPolitikaBlízky VýchodNa vrcholku kopcov pohoria na sýrskej hranici povedal jeden bojovník libanonského Hizablláhu, že boj proti militantom v tejto oblasti je najtvrdší z tých, ktorému skupina doteraz čelila. Silné hnutie libanonských šiitov je kľúčovým spojencom vlády v Damašku. Títo sa prebojovali cez celú Sýriu počas rokov od povstania v roku 2011....