Hasan Nasralláh, hlava Hizballáhu. © Ho - Manar TV/AFP/File
Hasan Nasralláh, hlava Hizballáhu.
© Ho – Manar TV/AFP/File

Šéf libanonského šiitského hnutia Hizballáh v nedeľu uviedol, že jeho skupina bojovala v kritickej obrannej bitke v Sýrii s väčšou účasťou ako kedykoľvek predtým. Hasan Nasralláh to povedal počas spomienkovej slávnosti na počesť mŕtveho vodcu Hizballáhu Hasana Husejna al-Hadždža, známeho ako Abu Mohammad.

Podľa televízie Al-Manar, ktorá odvysielala jeho reč, al-Hadždž zomrel 10. októbra v boji v Sahl al-Ghab, čo je strategická plošina na severozápade Sýrie, kde zahynuli bojovníci Hizballáhu, keď podporovali režim Bašára al-Asada.

Nasralláh uviedol, že členovia Hizballáhu bojovali tridsať rokov na hraniciach s Palestínou a teraz išli do Sahl al-Ghab, kde zomrel Abu Mohammad, na hranicu so sýrskymi provinciami Hama, Idlib, Latakia a Aleppo.

Jeho skupina sa zúčastnila v Sýrii „vo väčšom počte ako kedykoľvek predtým, kvalitatívne, kvantitatívne aj výzbrojou, pretože sme v kritickej a konečnej bitke“, povedal Nasralláh.

Hizballáh poslal tisíce bojovníkov na podporu sýrskej armády v pozemnej ofenzíve v strede krajiny, na severe a severozápade, kde je v súčasnosti jej podpora ruskými náletmi.

Skupina bola však kritizovaná za poskytnutie zdrojov od bojujúceho Izraelu, ktorý je tradičným nepriateľom Hizballáhu na juhu, s ktorým je v súčasnosti v rozpore kvôli vojne v roku 2006.
Nasralláh skúsil otepliť svoju kritiku, keď povedal, že Izrael a extrémistické zväzky v Sýrii, napríklad Islamský štát, majú také isté ciele.
„Dva projekty – sionisti a takfiri (extrémni sunniti), chcú dosiahnuť ten istý výsledok: zničiť ľudí a ich spoločenstvá“, povedal.
Uviedol, že Hizballáh by mohol pokračovať v ochrane Libanonu pred Izraelom, hoci bojuje proti extrémistickým skupinám v Sýrii.
„Ak to nebude kvôli odolávaniu Daeshu v pozemnej vojne a jeho hraniciam …, potom od Iraku po Sýriu a Libanon by mohol byť dnes jeden región?“ položil otázku Nasralláh.
Ozrejmil, že Hizballáh bojoval v Sýrii možno dlho, ale bolo potrebné „ochrániť tieto krajiny a túto oblasť“.
Zdroj: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/NasrallahHizballah.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/NasrallahHizballah.jpgadminPolitikaBlízky Východ,SýriaŠéf libanonského šiitského hnutia Hizballáh v nedeľu uviedol, že jeho skupina bojovala v kritickej obrannej bitke v Sýrii s väčšou účasťou ako kedykoľvek predtým. Hasan Nasralláh to povedal počas spomienkovej slávnosti na počesť mŕtveho vodcu Hizballáhu Hasana Husejna al-Hadždža, známeho ako Abu Mohammad. Podľa televízie Al-Manar, ktorá odvysielala jeho reč,...