Bude japonská holografická pop-star budúcnosťou hudby?

Japonci stvorili opäť niečo celkom nové. Tancuje a spieva vo svetle rámp japonský pop, diváci sú nadšení a mávajú palicami s led žiarovkami do rytmu elektronického zvuku. Je to holografická androidka Hatsune Miku. Jej nosiče sa predávajú rádovo v miliónoch. A to najzaujímavejšie je, že celý projekt je open source. Jej obdivovatelia píšu jej songy a stajlujú jej výzor. Miku vytvorili v roku 2007 ako avatara s hlasom zo syntetizátora Vocaloid. Hocikto si môže kúpiť software potrebný na skomponovanie synthpopu – Miku music. Miku je v Japonsku veľký hit hlavne v subkultúre otaku (anime a manga). Má pre tento žáner typické dlhočizné riasy a veľké oči, akvamarínové copíky a spieva digitálne balady. U japonskej mládeže je natoľko populárna, že v japonských školách sa vyučuje používanie softwaru Vocaloid.

Odkedy v roku 2013 tento program preložili do angličtiny, stal sa svetovým fenoménom. Lady Gaga ho adoptovala pre svoje Severoamerické turné tohto roku. Pharell urobil remixovaný track a Lady Gaga ho predstavila v poslednej šou Davida Lettermana v októbri. Hatsune Miku začala byť virtuálnym šialenstvom.

V Európe a Amerike je Miku zaradená do kategórie trikov a japonského gýču. No pre fanúšikov Vocaloidu a jeho tvorcov v Crypton Future Media je to kreatívny nástroj dovoľujúci spoluprácu hocikoho s hocikým. Jej songy sú napísané online komunitou a ich množstvo prekročilo 100000 skladieb. Najzaujímavejšie je na tom, že autori nemusia byť vôbec hudobníkmi, často komponujú ľudia, ktorí to nikdy predtým nerobili. New York Magazine to nazval „novým modelom hviezdneho popu, ktorý je antihierarchický.“

Výrobca a vynálezca Hatsune Miku sa volá Wataru Sasaki. O svojom vydarenom projekte sa vyjadruje ako o slobodnom softvéri, ktorým sa dá vytvoriť akýkoľvek žáner, death metal alebo PC-hudba. Fanúšik, ktorý sa nikdy nezaoberal hudbou si môže vytvoriť vlastným umom čokoľvek, čo ho napadne v rámci hudby.

Zdroj: The Guardian

Text : redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Hatsune-Miku.jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Hatsune-Miku-300x300.jpegadminKultúraĎaleký východ,HudbaBude japonská holografická pop-star budúcnosťou hudby? Japonci stvorili opäť niečo celkom nové. Tancuje a spieva vo svetle rámp japonský pop, diváci sú nadšení a mávajú palicami s led žiarovkami do rytmu elektronického zvuku. Je to holografická androidka Hatsune Miku. Jej nosiče sa predávajú rádovo v miliónoch. A to najzaujímavejšie je, že celý projekt je open...