Pre predsedu euroskupiny vo vyjednávaní s Gréckom o podmienkach zotrvania v eurozóne reformy nepostačujú. Hlavný problém je dôvera medzi Gréckom a jeho európskymi partnermi, vyhlásil Jeroen Dijsselbloem. Schôdza začala pred 15 hodinami a predseda euroskupiny usúdil, že vyjednávania sú veľmi ťažké. Podľa neho reformy nie sú postačujúce.
Po viac ako troch hodinách jednania od jeho začiatku urobili ministri prestávku. Počas 19 hodín schôdzovania sa prejavili tieto hlavné otázky:
Euroskupina argumentuje nedostatkom dôvery
Schôdza ministrov financií eurozóny prebieha v klíme nedôvery tvárou v tvár Athénam. Diskusie sú blokované nedostatkom dôvery, oznámil zdroj blízky rozhovorom.
Žiada sa viacej úsilia
Ministri sa stretli dnes v sobotu v Bruseli a žiadali Grécko zvýšiť úsilie pre otvorené vyjednávanie, aby sa dosiahla dohoda o novom pláne pomoci, vyhlásili zdroje z prostredia euroskupiny.
Grexit o päť rokov?
Podľa nemenovaného nemeckého denníka mieni nemecký minister financií, že posledné podmienky pre grécke reformy nejdú dosť ďaleko a sugerujú partnerom dva možné scenáre pre Grécko, z ktorých jeden je odchod z eurozóny do piatich rokov s pomocou EÚ počas tohto obdobia. Grécka vláda túto informáciu dementovala.
Minister financií Nemecka Wolfgang Schäuble navrhoval súčasný odchod Grécka zo zóny eura v priebehu 5 rokov a podľa Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Berlín navrhol dva scenáre vo vyjednávaní.
1. Prvý scenár predpokladá, že Atény rýchlo vylepšia svoje návrhy reforiem a prevodu aktív, ktorých predaj by priniesol 50 miliárd eur pre fondy určené na splácanie dlhov.
2. Druhý scenár pracuje so scenárom odchodu Grécka zo zóny eura trvajúceho počas najmenej 5 rokov, čo by bol čas pre reštrukturalizáciu dlhov, krajina by zostala počas tohto obdobia členom Európskej únie.
Zdroj: Le Figaro

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpgadminPolitikaEÚ,GrexitPre predsedu euroskupiny vo vyjednávaní s Gréckom o podmienkach zotrvania v eurozóne reformy nepostačujú. Hlavný problém je dôvera medzi Gréckom a jeho európskymi partnermi, vyhlásil Jeroen Dijsselbloem. Schôdza začala pred 15 hodinami a predseda euroskupiny usúdil, že vyjednávania sú veľmi ťažké. Podľa neho reformy nie sú postačujúce. Po viac ako...