Toto bolo skutočné prekvapenie nových volieb do parlamentu. Strana Nezávislých Grékov (ANEL) stavila na to, že sa udrží v parlamente, zatiaľčo všetci prognostici ju umiestňovali mimo neho. S 3,69% hlasov proti 4,8% v januári stratila tri kreslá, ale nechala vstúpiť do komory parlamnetu 10 poslancov. A znovu sa stala kvázi automaticky spojencom v koalícii so Syrizou, ľavicovou radikálnou stranou.
Na čelo sa dostala s 35,47% hlasov, čo je 145 poslanocv, teda Syriza nedosiahla úplnú väčšinu. Chýba jej 6 poslancov, aby dosiahla 151 kresiel z 300, čo je celkový počet poslancov parlamentu.

Desiati poslanci z ANEL sú darčekom, v ktorý nedúfala. Iné strany ako potenciálni koaliční partneri Syrizy, socialisti z Pasok a centristi z To Potami boli tiež veľmi žiadaní, no obsah programu Syrizy si vyžaduje priložiť ruky k dielu. M. Pavlopulos, poradca Alexisa Tsiprasa vyhlásil, že Syriza už raz testovala koalíciu s ANEL a išlo to dobre, preto aj teraz dúfa v úspešné fungovanie.

Lojálni a veľmi disciplinovaní
Medzi januárom a augustom bol ANEL lojálnym spojencom Syrizy. Vláda dala odhlasovať jeden zákon, ktorý je o naturalizácii detí migrantov v druhej generácii, narodených alebo vychovávaných na gréckej pôde. Na tento zákon ANEL reagoval relatívne pokojne. Hoci je táto strana nacionalistická a populistická a známa svojimi nepriateľskými postojmi voči imigrácii, snažila sa prehltnúť toto priveľké sústo.

Syriza sľúbila napredovať v schvaľovaní aj ďalších sociálnych zákonov podobným spôsobom. Dala na pretras občiansku dohodu podľa modelu PACS dovoľujúcu homosexuálom podieľať sa na určitých právach v súvislosti so schválenými sobášmi rovnakých pohlaví. V znamení migračnej krízy sa pracovný tím Alexisa Tsiprasa ukázal, že má snahu urobiť zatáčku doľava.

Nevedno, či Panos Kammenos, vodca ANEL-u, zostane verným a tichým partnerom v momentoch, keď na jeho desiatich poslancoch závisí stabilita vlády. ANEL by chcel určite dosiahnuť trochu väčšiu vážnosť ako mali v predošlých obdobiach vo vláde.

Vydržať až do konca štvorročného mandátu
Takáto koaličná vláda môže začať veľmi rýchlo, ale len so 155 poslancami celkovo, čo jej poskytne len malú prevahu v parlamente.
Tiež Alexis Tsipras nevylúčil, že sa predĺži ich spolupráca. Nie vo forme priameho partnerstva vo vláde ale príležitostným podporovaním v parlamente na základe všeobecného programu, ktorý bude predstavený v budúcich dňoch novým premiérom.

V telefonickom rozhovore s prezidentom PASOK Foffie Yenimata, Alexis Tsipras načal túto otázku upresniac, že bude čas, aby sa grécka sociálna demokracia spojila do ľavice a vytvorila front proti pravici.
Tsipras oznámil, že chce ísť až do konca riadneho mandátu, ale aby vydržal, bude musieť posilniť svoju parlamentnú prevahu.
Zdroj: Le Monde

preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpgadminPolitikaBalkán,Grexit,Preklad z francúzštinyToto bolo skutočné prekvapenie nových volieb do parlamentu. Strana Nezávislých Grékov (ANEL) stavila na to, že sa udrží v parlamente, zatiaľčo všetci prognostici ju umiestňovali mimo neho. S 3,69% hlasov proti 4,8% v januári stratila tri kreslá, ale nechala vstúpiť do komory parlamnetu 10 poslancov. A znovu sa stala...