Grécko sa nedohodne s Európou o splácaní dlhu. Tak prišlo Rusko a podpísalo kontroverznú zmluvu o dodávke plynu. Toto je čas pre Grécko vyhnúť sa finančnému prepadu. Európski lídri sa stretnú v pondelok, ale teraz sa zmenili podmienky.

Predstavitelia sa dohodli v piatok na postavení plynovodu, ktorý bude privádzať plyn cez Grécko do západnej Európy, oznámili ruské štátne médiá. Grécky premiér Alexis Tsipras, ktorý bol v piatok v Petrohrade povedal: „Som tu, pretože to považujem za úlohu pre krajinu, aby skúšala využiť svoj potenciál vo viacrozmernej politike vo vzťahoch so zahraničím“, povedal.

Ruský minister energetiky Alexander Novak povedal, že zmluva o plyne posunula vzťahy medzi oboma krajinami na nový stupeň. Rusko a Grécko spolu zdieľajú hlboké kultúrne korene a pravoslávnu cirkev, no tiež obchod. Ruskí turisti navštevujú už dlho Grécko každú sezónu.
No krajiny sa priblížili k sebe viac, odkedy Gréci hlasovali za ľavicovú Syrizu tento rok.
Dohoda o plyne je iritujúci faktor pre ostatné krajiny EÚ, kde sú aj uvalené reštrikcie na obchod s Ruskom kvôli Ukrajine a jej vojne na východe a kde skúšajú zmenšiť závislosť na ruskom plyne.
Rozhovory medzi Gréckom a inými členmi EÚ o tom ako riešiť dlhovú krízu zaznamenali prudké zhoršenie. Stretnutie predstaviteľov vlád v utorok neznamenalo žiaden pokrok a lehota na odpoveď Grécka môže rýchlo vypršať.

Mnohí pochybujú, že Grécko bude schopné platiť svoje dlhy a účty v nasledujúcich týždňoch, keďže odmieta ekonomické reformy svojich veriteľov.
Rusko vydalo vyhlásenie o novom plynovode, ktorý chce obísť Ukrajinu a bude stáť asi dve miliardy euro (2,3 mld USD) s termínom dokončenia v roku 2019. Náklady bude hradiť Rusko s tým, že Grécko zaplatí svoj podiel na rúre neskôr.
Rusko by mohlo dať Grécku lacnejší plyn. Grécko by mohlo získavať príjem z prepravy plynu.
Zdroj: CNN, Mathew Chance, Moskva

foto: wikipedia.en

preklad: redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Alexis_Tsipras_die_16_Ianuarii_2012.jpgadminEkonomikaBalkán,plyn,RuskoGrécko sa nedohodne s Európou o splácaní dlhu. Tak prišlo Rusko a podpísalo kontroverznú zmluvu o dodávke plynu. Toto je čas pre Grécko vyhnúť sa finančnému prepadu. Európski lídri sa stretnú v pondelok, ale teraz sa zmenili podmienky. Predstavitelia sa dohodli v piatok na postavení plynovodu, ktorý bude privádzať plyn...