Greckepasovanezbrane
Foto od gréckej pohraničnej stráže v Reuters. Zbrane v karavane.

Traja muži pôvodom irackí Kurdi boli zaktnutí kvôli mamutiemu úkrytu zbraní a munície na grécko-tureckej hranici.
Toto zatýkanie na severo-východnej hranici Grécka vzbudilo strach Európy. Táto trasa sa stala hlavnou cestou pre pašovanie zbraní cez Turecko do Sýrie.

V nedeľu začali vyšetrovať protiteroristické jednotky troch mužov – všetko irackých Kurdov s britskými pasmi v rámci dvoch osobitných operácií blízko grécko-tureckej hranice. Našli u nich 22 strelných zbraní – pušiek a okolo 200 tisíc kusov munície.

„Násilie v oblasti stúpa“, povedal úradník bezpečnosti dodajúc, že podozriví vyzerali, ako by vstúpili do Grécka cez Taliansko. V romto štádiu vývoja sa nedá nič vylúčiť, vrátane prepojenia medzi týmito a zatknutými minulý mesiac.“

31. januára boli zatknutí v tej istej oblasti obyvateľ Bosny a iný pochádzajúci z Jemenu spolu s vojenským materiálom, ktorí boli prepojený s Tureckom. Párik mal švédske pasy a bol obvinený z teroristických aktivít potom, ako sa objavil pred miestnym prokurátorom.

Poslední boli zatknutí potom, ako traja muži vo veku 35 a 40 rokov vyvolali podozrenie, pretože mali ťahače, v ktorých cestovali. Konali na základe tipu a grécka polícia a pobrežné stráže zatkli dvoch z podozrivých počas vstupu do prístavu Alexandropoulis, čo je obchodný uzol na severo-východe Grécka. V nedeľu večer pokračovali v operácii dohľadu, ktorá trvá už niekoľko dní.

Fotografie zobrazujú 18 pušiek a asi 40 tisíc nábojov v tajnom oddelení karavanu.
Tretí z tria tiež šoféroval karavan s nemeckou poznávacou značkou a bol zatknutý v nedeľu večer blízko Kipoi, kde je hranica, ktorá prechádza cez rieku Evros. Vo vnútri karavanu našla polícia štyri pištole zn. Walter, desiatky tisícok malokalibrových kartridžov s nábojmi, osem súprav pre nočné videnie a hotovosť v rôznych menách.
Všetci traja budú postavení pred súd v utorok, kedy budú vypočúvaní v Kurdčine. Môžu byť odsúdení za ilegálne držanie zbraní a ich pašovanie.

„Sme v kontakte s miestnymi úradníkmi v Grécku kvôli zatknutiu troch osôb britskej štátnej príslušnosti a poskytujeme asistenciu konzula“, povedal hovorca Britského zahraničného úradu a Úradu Commonwealthu.
Grécki bezpečnostní pracovníci povedali, že zatiaľčo nemali signály o prepojení s Islamským štátom, konali v úzkej spolupráci so službami zahraničnej bezpečnosti kvôli toku utečencov a ekonomických migrantov cez grécku priepustnú hranicu s Tureckom.
zdroj: The Guardian

preklad redakcia SvP

Grécko je v najvyššej pohotovosti po zatknutí britských pašerákov...https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/Greckepasovanezbrane-e1455561136259.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/Greckepasovanezbrane-e1455561136259.jpgadminPolitikaEÚ,islam,Migrácia v EÚ,terorizmusTraja muži pôvodom irackí Kurdi boli zaktnutí kvôli mamutiemu úkrytu zbraní a munície na grécko-tureckej hranici. Toto zatýkanie na severo-východnej hranici Grécka vzbudilo strach Európy. Táto trasa sa stala hlavnou cestou pre pašovanie zbraní cez Turecko do Sýrie. V nedeľu začali vyšetrovať protiteroristické jednotky troch mužov – všetko irackých Kurdov s...