Varufakis5. júla v nedeľu opustil Yannis Varoufakis loď s platnosťou od pondelka rána. Lakonický tweet „Už nie som viac minitrom (Minister no more!)“ oznámil jeho demisiu.
„Krátko po oznámení výsledkov referenda ma informovalo o určitom odkaze viacero členov Euroskupiny a prepojených partnerov, kvôli mojej neprítomnosti na schôdzkach, o myšlienke, že premiér (Alexis Tsipras) prijal možnosť dosiahnutia dohody“, píše Yannis Varoufakis v krátkom článku zverejnenom na svojom osobnom blogu v pondelok 6. júla ráno.

Správa je jasná: veritelia žiadali a dostali jeho hlavu. A Varoufakis robí zo seba hrdinu a obeť európskej mašinérie. Podľa politológa Eliasa Nikolakopoulosa sú v súčasnosti veci trochu komplikovanejšie.
„Tsipras a Varoufakis vyjednávali, aby našli kompromis a dovolili Varoufakisovi urobiť toto vyhlásenie, ktoré zachraňuje jeho česť, ale v podstate, Tsipras bol nahnevaný z toho, čo urobil minister financií dnes večer“, hovorí Nikolakopoulos.

V rozpore s gréckym politickým zvykom si Yannis Varoufakis vzal slovo pred svojím premiérom. „Hovoril tónom učiteľa a víťaza, zatiaľčo premiér trpezlivo čakal, aby vypustil správu a výzvu na národnú súdržnosť. Toto sa nerobí!“ dodal analytik.

„Kvôli tomu Alexis Tsipras nakoniec vedel, že sa nebude môcť znovu vrátiť do Bruselu s Varoufakisom, nenávideným všetkými partnermi“, pokračuje Nikolakopoulos.“Jednoducho, bolo mu zaťažko to, že ekonóm je v Grécku veľmi populárny. Tento nedostatok v etikete bol poslednou kvapkou vody, ktorou pretiekla váza.“

Bude treba okračovať rýchlo
Skoro ráno v pondelok sa stretol Tsipras so svojou najbližšou pracovnou skupinou a dlho sa bavil s vice-premiérom vlády Yannisom Dragassakisom, mužom, ktorý narysoval ekonomickú stratégiu Syrizy v dvoch posledných rokoch. Mená ako Euclide Tsakalotos, aktuálny šéf vyjednávacieho tímu v Bruseli, alebo ešte Georges Stathakis, minister hospodárstva a energií, alebo sám Dragassakis, kolovali v pondelok ráno ako možní naslednovníci Yannisa Varoufakisa. Všetci muži sú blízki Tsiprasovi a spojení procesom vyjednávaní od začiatku. Pretože bude treba konať rýchlo. Premiér sľúbil Grékom dosiahnuť dohodu do 24 hodín. Zasadanie euroskupiny, na ktoré má prísť minister financií je naplánované na stredu 7. júla.

V piatich dlhých a náročných mesiacoch vyjednávaní Yannis Varoufakis nikdy neuspel dostať sa do bruselského formátu. „Príliš úzkoprsý už od začiatku“, reagoval v pondelok ráno jeden z jeho bližšieho tímu. „Šokoval, nepáčil sa pre svoju bezprostrednosť a svoju tvrdošijnosť povedať , že cesta veľkej prísnosti by bola slepou uličkou. A predsa, mal pravdu! Pozrite sa na to, čo sa stalo v USA: získali 10 bodov PIB od finančnej krízy v 2008 a my v Európe stagnujeme. Aká poddajnosť a dogmatizmus zo strany Európanov nechcieť použiť Yannisa.“

Od svojho začiatku v novej vláde skupiny radikálnej gréckej ľavice na konci januára bol vyholený Varoufakis s ruksakom a rozopnutou košeľou v Bruseli výbuchom. Poburovalo ich hlavne jeho chovanie. Posudzovali ho ako arogantného, vykoreneného. „Neznesiteľný učiteľ“, usúdili o ňom dosť rýchlo v kuloároch Európskej komisie.

Pre Josepha Stiglitza talentovaný ekonóm
Keď ho menovali, Varoufakis mal jasné poslanie: snažiť sa o radikálne zrušenie politiky prísnosti vedenej už päť rokov v Európe. Získal si dôveru a obdiv Alexisa Tsiprasa. Nemal žiadnu určitú skúsenosť vo vláde, ale silnú legitimitu – bol najlepší z poslancov Syrizy počas zákonodarného skrutínia 25. januára. A mal silnú dôveru ako „teoretik gréckej krízy“.
Už roky predtým odhaľoval na konferenciách a televíznych platformách chyby spôsobené „Trojkou“ v Grécku. (Trojka – bývalý názov veriteľov) Ako poradca v rokoch 2004-2006 expremiéra a socialistu Georgesa Papandreu kritizoval už od začiatku finančnú krízu, ktorá pozostávala z nerozumného zadlžovania Grécka.

V roku 2010 odhalil klin vo svojej knihe Skromný návrh pre riešenie krízy v eurozóne. Jedna aktualizovaná verzia tohto diela s dodatkom ekonóma Jamesa K. Galbraitha v roku 2014 navrhuje znovu začať investície v rámci Európy prostredníctvom Európskej investičnej banky, čo bol nápad, ktorý mal určitú históriu a je teraz čiastočne znovu nastolený súčasným predsedom EK Jean-Claudom Junckerom. „Málo ministrov financií je tak podkutých v ekonómii ako on“, mieni Joseph Stiglitz, laureát Nobelovej ceny, „nikto nepracoval ako Varoufakis, aby vyriešil európsku krízu“, dodáva M. Galbraith.

Ako by som mohol robiť iné ako dávať lekcie?
Keď sa stal ministrom, Yannis Varoufakis chcel meniť pravidlá. Vstúpil do rámca prísneho programu reforiem, ktoré podľa neho ruinovali Grécko. A začala sa veľmi rýchla diskusia o reštrukturalizácii dlhov krajiny. „Môj nemecký partner Wolfgang Schauble nikdy neprijal rozhovor na túto tému“, vyznával sa pre Le Monde pred niekoľkými mesiacmi. „Pre neho majú pravidlá božský charakter. Neprestáva mať rešpekt voči programu namiesto aby diskutoval o hĺbke problému“.
Ale byť ministrom financií, to je aj robiť politiku. Aby to manifestoval, Varoufakis odmietal hrať hru. „Ako by som mohol robiť iné ako dávať lekcie?“, bránil sa. „Bude treba radšej naznačiť nesúhlas so spôsobom, ktorým Európa zväčšuje krízu. Mal by som si dať urobiť lobotómiu, pretože oni ma nechcú počúvať?“
Silné ego Varoufakisa bude nakoniec hrať proti nemu. „Mnoho sa rozmýšľa o strane, ktorú Tsipras obhajoval až do uzavretia dohody“, oznámil v pondelok zdroj v ľavicovej strane Syriza.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-e1425079421689.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-300x267.jpgadminPolitikaGrexit5. júla v nedeľu opustil Yannis Varoufakis loď s platnosťou od pondelka rána. Lakonický tweet „Už nie som viac minitrom (Minister no more!)“ oznámil jeho demisiu. „Krátko po oznámení výsledkov referenda ma informovalo o určitom odkaze viacero členov Euroskupiny a prepojených partnerov, kvôli mojej neprítomnosti na schôdzkach, o myšlienke, že...