Grécky kabinet sa vrátil k balíku reforiem a prijal prísľub 13 mld. € ako výpomoc a odpísanie malej časti dlhu.

Grécka vláda kapitulovala v utorok 9. júla pred požiadavkami veriteľov na zásadné reštrikcie v  ekonomike, za čo dostala len mierne odpísanie dlhu a 13 mld. výpomoci na zabezpečenie tretej časti finančnej pomoci od EÚ, ktorá by mohla dosiahnuť 50 mld. USD a dovoliť tak Grécku zostať v eurozóne.

Na stretnutí vládneho kabinetu Grécka bol podpísaný reformný balík potom, ako ministri súhlasili, že hrozný stav ekonomiky a uzavretie bánk v krajine znamená už žiadne podmienky zo strany dlžníka a splnenie podmienok veriteľov.

Ako následok tejto dohody sa očakáva od Syrizy, ktorá je v koalícii s pravicovými populistami Strany nezávislosti, že sa stretne s masívnou opozíciou v strede vlastných členov, skupín mládeže a obchodných spoločností, ktorí vnímali referendum ako hlasovanie proti prísnosti reforiem.

Minister energetiky Panagiotis Lafazanis ako vplyný ľavičiar, ktorý v stredu uvítal zmluvu za 2 mld. € vo forme plynu z Ruska, vylúčil schválenie nového balíka prísnych reštrikcií.

Lafazanis patrí medzi 70% členov Syrizy, ktorí vytvorili tvrdú líniu proti sprísneniu opatrení a teraz celkom stroskotal.

Bruselskí úradníci následne po tejto dohode súkromne hovorili o plánoch na humanitárnu pomoc vo forme potravín a liekov pre veľké mestá. Áno, také tvrdé budú podmienky ďalšieho členstva v eurozóne pre Hellénsku republiku.

Xxx

V rámci terajších opatrení, ktoré nabrali naozaj krutú formu a budú mať dopad na dôchodky, sociálne škrty a nezamestnanosť Grékov, je vina za tento stav nielen na strane gréckych politikov, ktorí tlačili Grécko od jeho vstupu do EÚ sústavne do nových dlhov. Na vine je aj EK, ktorá rozhodovala o záležitostiach Grécka hlavne po podpise Lisabonskej zmluvy temer zvrchovane.

Táto komisia presadila euroval, ktorý teraz zabezpečuje, že názory členov eurozóny sa zvrtli proti odpusteniu časti dlžôb, čo bolo dovtedy skutočne na rokovacom stole ako právoplatný názor. Po vzniku eurovalu sa však už nikomu nechcelo znášať riziká v podobe platenia záruk v prípade platobnej neschopnosti Grécka a preto odpis istiny úveru neprichádza viac do úvahy.

Katalyzátorom zadlžovania neboli len štátne bankové ústavy ale aj súkromní poskytovatelia úverov, ktorí z celej záležitosti vykĺzli bez škôd. Keď z kolotoča zadlžovania vyskočili a nechali za sebou problémy na pleciach štátov a ich vlád, nasledoval rýchly pád smerom k defaultu fiančného systému.

A bolo po tučnej gréckej svadbe a náklady na ňu budú znášať jej účastníci s ronením krvavých sĺz.

Ľavicoví oportunisti gréckej politiky, ktorí chceli urobiť koniec s doterajšími ľahšími škrtmi skrachovali. Získali svojím vyjednávaním trochu času, ktorý doviedol Grécko k úplnému zastaveniu cash-flowu v bankovom systéme a neveriacim Tomášom ukázal realitu krachu.

Anémia peňažného obehu zrejme musela prísť, aby populisti, ktorí v januári získali moc, prestali balamutiť občanov, že riešenie môže byť mäkké.

Dlžôb sa bojíme všetci, lebo vieme, že môžu prísť exekútori. Grécki politici sa nebáli, lebo im ktosi nahovoril, že štát nemôže skrachovať. Ako vidíme, nie je to celkom tak. A účet za krach platí najťažšie chudobný pracujúci.

redakcia

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-e1425079421689.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-300x267.jpgadminEkonomikaÚvodníkGrexitGrécky kabinet sa vrátil k balíku reforiem a prijal prísľub 13 mld. € ako výpomoc a odpísanie malej časti dlhu. Grécka vláda kapitulovala v utorok 9. júla pred požiadavkami veriteľov na zásadné reštrikcie v  ekonomike, za čo dostala len mierne odpísanie dlhu a 13 mld. výpomoci na zabezpečenie tretej časti finančnej pomoci od EÚ, ktorá...