V Aténach na námestí Viktoria sa sústavne zvyšuje počet migrantov vďaka ich neustálemu prílevu. V noci sa tu dejú obvykle rôzne obchody s  nedospelými chlapcami, ktorí dostávajú 15 € za sex. Tento rozvíjajúci sa biznis je motivovaný akútnym nedostatkom. Na námestí v Aténach stoja stromy, na ktoré sa obesili tento štvrtok dvaja pakistanskí muži. Práve pre biedu, z ktorej stratili nádej uniknúť.

V Grécku je viac ako 25 000 migrantov, ktorí tu zostali zacviknutí vo svojom putovaní na Západ. Hranice zatvorili jedny za druhými a nechali Grécko v nebezpečenstve, že sa stane to, čo Alexis Tsipras nazval „obchodný dom duší“.

Tsipras pohrozil, že zablokuje budúcu zmluvu s EÚ a stiahol gréckeho ambasadora z Viedne na protest voči nedostatočnej podpore v utečeneckej kríze. Rakúsko prijíma len 80 migrantov za deň.

Maďarský premiér Viktor Orbán plánuje referendum kvôli povinným kvótam migrantov. Macedónsko, Chorvátsko, Srbsko a Slovinsko odmietli prijať Afgáncov a iných utečencov z nekonfliktných zón a prijímajú max. 580 migrantov denne.

Angela Merkelová stavia všetko na kľúčový turecko-európsky samit, ktorý bude 7. marca. Zatiaľ v Aténach žije na ulici v Aténach tisícový dav mužov, žien a detí bez predstavy, čo bude s nimi ďalej. Iní migranti nocujú v hosteloch a rôznych útulkoch alebo squatujú neobývané budovy.

V Grécku nastala interferencia dvoch krízových javov, utečeneckého a dlhového, ktorý trápi krajinu už 6 rokov. EÚ oznámila v predvečer zatvárania hraníc, že je donútená k naplneniu humanitárneho plánu pre Grécko. Vládne tu, zrejme preto, tušenie skazy.

Dirk Reinermann, projektový manažér pre južnú Európu vo Svetovej banke povedal, že „Bolo ťažké pre vládu zmenežovať vlastnú ekonomickú krízu“. Zatiaľčo EÚ-diplomati hovorili o scenári zlého sna, keď videli stvoky tisícov ľudí putovať cez krajinu v máji, analytici predvídajú, že európske južné krídlo by sa mohlo skoro stať scénou chaosu a rozsiahleho sociálneho zhoršenia.

Strach zo záplavy migrujúcich stúpol na Egejských ostrovoch blízkych tureckému pobrežiu, kde turizmus bol tvrdo zasiahnutý. Ostrovy Kos, Rodos a Lesbos boli obsadené utečencami a ich ekonomika klesla o 60%. Turistika ako jediný sektor ekonomiky, ktorý živí ostrovy a bude zničený migrantskou krízou (nepochybne), je ohrozený absolútne.

Na námestie v Aténach zatiaľ prichádzajú ojedinelí dobrodinci s rybacou polievkou či taškami s chlebom a pomarančami. Prišiel aj 76-ročný muž so štyrmi sendvičmi, ktoré urobil. O mužovi hovorí iná obyvateľka Atén, že doteraz tam chodil kŕmiť chlebom holuby a potulné mačky.

Ľudia darujú len veľmi málo stravy. Niektoré deti sedia pri neotvorených taškách so sladkosťami. Mesto dalo odstrániť z námestia toalety a smetné koše, aby odstrašilo ľudí tu prebývať. Lenže oni nemajú kam odísť. Tábor pri meste je preplnený. Situácia sa stále zhoršuje. Utečenci sú všade na uliciach, námestiach v prístave. V prístave Piraeus boli v piatok tisíce ľudí aj s malými deťmi. Gréci samotní zatiaľ len mierovo protestujú proti tomuto stavu. Myslia si, že je úlohou Európy pomôcť im. Migranti aj Gréci chcú jedno: nech sa znovu otvoria hranice.

Jeden Afgánec hovorí: „Vmojej krajine je Daesch, Taliban, bomby každý deň a žiadna práca“. „Daesh dáva peniaze ľuďom, ktorí doňho vstúpia a zabíja mužov, ktorí to nechcú urobiť. Táto skupina je práve už 100 km od Kábulu. Preto som utiekol. Čo mám robiť?“
©Ľudmila Balážová-Marešová

zdroj:The Guardian

Gréci v kríze a migranti: ani jedni nevedia čo robiťadminPolitikaBalkán,Blízky Východ,EÚ,Migrácia v EÚV Aténach na námestí Viktoria sa sústavne zvyšuje počet migrantov vďaka ich neustálemu prílevu. V noci sa tu dejú obvykle rôzne obchody s  nedospelými chlapcami, ktorí dostávajú 15 € za sex. Tento rozvíjajúci sa biznis je motivovaný akútnym nedostatkom. Na námestí v Aténach stoja stromy, na ktoré sa obesili...