Na svete prvú komerčnú elektráreň na odsávanie kysličníka uhličitého priamo zo vzduchu otvorili včera vo Švajčiarsku. Vznikla debata o technológii, ktorá bude hrať významnú úlohu v odstraňovaní skleníkových plynov v atmosfére.

Zariadenie firmy Climeworks AG blízko Zurichu sa stalo prvým na svete, ktorý dokáže zachytiť CO2 v priemyselných zónach zo vzduchu a priamo ho predať nákupcovi.

Vývojári hovoria, že zariadenie odsaje okolo 900 ton CO2 ročne, čo je pribižne 200 nákladných vozidiel. Tiež dokáže priviesť tento plyn k rastlinám.

Zatiaľčo objem CO2 je malá časť toho, čo firmy a klimatickí aktivisti dúfajú polapiť z veľkých tovární na tuhé palivo, Climeworksuvádza, že ich projekt je prvým krokom k cieľu odsať 1 % svetových emisií CO2 podobnou technológiou. K tomu potrebujú 250 000 podobných zariadení, ako sa vyjadrili ľudia z firmy.

„Vysoké hodnoty negatívnych emisií sú kritické, ak stojíme pred 2 % rastu svetového oteplenia“, hovorí Cristoph Gebald, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ v Climeworks.

Zariadenie je umiestnené na vrchole veľkej konštrukcie, čo posilňuje tento proces. Lopatky tlačia vzduch cez filtračný systém, ktorý zbiera CO2. Keď je filter zanesený, CO2 sa oddeľuje pri teplote nad 100 stupňov Celzia. Plyn je potom posielaný cez podzemné potrubie do skleníka, ktorý prevádzkuje akciová spoločnosť  Gebrüder Meier Primanatura AG, aby plynom pomohla rastlinám, napríklad rajčinám a uhorkám.

Spoluzakladateľ Gebald a Climeworks Jan Wurzbacher  hovorí, že CO2 by mohlo mať aj rôzne iné využitia, napríklad obohacovanie nápojov. Tento pán založil  Climeworks v roku 2009 počas postgraduálneho štúdia v Zurichu.

Nové zariadenie je zamýšľané uviesť do riadneho chodu po trojročnom skúšobnom demonštračnom projekte. Na budúci rok spoločnosť rozbehne aj prídavné komerčné firmy vrátane takých, čo by mohli plyn viesť pod zemou, aby sa vyhlo negatívnym emisiám.

„S energiou a ekonomickými údajmi zo zariadenia môžeme urobiť spoľahlivé výpočty pre iné, väčšie projekty“, hovorí Wurzbacher.

Sú aj nejakí kritici tejto technológie odsávania CO2, ktorí hovoria, že by mohlo byť oveľa lacnejšie odsávať CO2 zo splodín zariadení na pevné palivá a transportova CO2 mimo ovzdušia v prvom rade.

Medzi skeptikov patrí vedúci inžinier výskumník  v Massachusetts Institute of Technology Howard Herzog, ktorý nazval tento projekt „vedľajšou šou“ na evente vo Washingtone.

Odhaduje, že celkové náklady na systém odsávania CO2 by mohli stúpnuť na 1000 USD na tonu CO2 alebo na desaťnásobok nákladov odstraňovania uhlíka zo splodín zo spaľovania fosílnych palív.

„Pri tejto cene je smiešne uvažovať nad okamžitým uskutočnením“. Máme už tak veľa iných spôsobov ako to urobiť, ktoré sú oveľa lacnejšie“, hovorí Herzog.

Nekomentoval detaily, ale poznamenal, že náklady na odsávanie CO2 budú vysoké, pretože CO2 je vo vzduchu rozptýlený, zatiaľ čo je viac koncentrovaný v prúde splodín z fosílneho spaľovania.

Climeworks nedáva teraz detailné informácie o nákladoch, ale vo svojom vyhlásení uvádza, že Swiss Federal Office of Energy by mohol mať účasť na financovaní. EÚ tiež poskytne dotáciu.

V roku 2015 zverejnili vyhlásenia National Academies of Sciences a Engineering and Medicine  o zásahu klimatických technológií ako je odsávanie vzduchu, že toto nebude nahradzovať  redukovanie emisií.

Minulý rok napísali dvaja európski vedci do časopisu Science, že odsávanie vzduchu a technológie iných „negatívnych emisií“  sú „nespravodlivé hazardovanie“ a narúšajú uskutočniteľné klimatické riešenia.

Inžinieri sa hrali už roky s touto technológiou a mnohí hovoria, že je to potrebná podmienka pre udržanie teplôt na kontrolovaných úrovniach.

Podporovatelia hovoria, že tu ide hlavne o zníženie nákladov. Viac ako pred desaťročím podnikateľ Richard Branson začal s Virgin Earth Challenge a daroval 25 mil. USD na výstavbu odsávača CO2.

Climeworks bol finalistom v tejto súťaži tak isto ako spoločnosť Carbon Engineering, ktorá je podporovaná aj spoluzakladateľom Microsoft Corp. Billom Gatesom a testuje odsávač CO2 na zariadení v Britskej Kolumbii.

Odsávač uhlíka Climeworks vo Švajčiarsku.

Odsávač CO2 zo vzduchu – Švajčiarsko.

zdroj: Science

Uložiť

Gigantický prístroj berie uhlík priamo zo vzduchuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/07/OdsávačCO2.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/07/OdsávačCO2.jpgadminVedaUSA,VedaNa svete prvú komerčnú elektráreň na odsávanie kysličníka uhličitého priamo zo vzduchu otvorili včera vo Švajčiarsku. Vznikla debata o technológii, ktorá bude hrať významnú úlohu v odstraňovaní skleníkových plynov v atmosfére. Zariadenie firmy Climeworks AG blízko Zurichu sa stalo prvým na svete, ktorý dokáže zachytiť CO2 v priemyselných zónach zo vzduchu a priamo ho predať...