Vo Francúzsku sa ocitli politici tesne predo dverami nového dealu v najvyššej politike. Na budúci rok budú prezidentské voľby a primárky, ktoré prebehli tento rok na jeseň naznačili druh zmien.

Keďže terajší prezident Hollande v primárkach neuspel, vyhlásil, že do volieb nepôjde a na jeho miesto ako ľavicového kandidáta sa postavil Manuel Valls, terajší premiér, oznámiac svoju kandidatúru tento pondelok ráno.

Pravica sa preskupila tiež a Nicolas Sarkozy celkom vypadol zo súťaže na kandidáta prezidenta. Na čelo pelotónu pravice sa prebojoval jeho súputník pravicový politik François Fillon, 62-ročný bývalý premiér Francúzska medzi rokmi 2007-2012.

Fillon ako terajší starosta Bordeaux má nepochybne dosť silné jadro voličov, no nie je isté, či  ho má aj jeho strana.

Marine Le Penová z Front National sa tiež chystá do prezidentských volieb. V apríli 2016 oznámila oficiálne svoju kandidatúru. Táto vodkyňa krajnej pravice má veľmi jasný názor na to, ako by to v jej domovine malo fungovať, nerozpakuje sa dávať v tomto zmysle ani rozhovory ruským médiám. Jej antiimigračný postoj, negatívny názor na menu euro a ďalšie priberanie chudobných štátov do EÚ a antiglobalistické videnie sveta ju stavajú do pozície veľmi ostro kritizujúcej socialistov a ich ekonomické prešľapy spolu s novou zmenou ústavy.

Neúspechy socialistického prezidenta a jeho strany za posledných päť rokov pomáhajú Le Penovej v jej argumentácii a tým v blízkej prezidentskej kampani, v ktorej v posledných voľbách zaznamenala úspech, keď sa prepracovala do prvého kola ako tretia v poradí za Hollandom a Sarkozym. Dnes politický kurz týchto dvoch protagonistov klesol do predtým netušených hĺbok.

Súvisiaci článok: Francúzske prekvapenia…

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

 

Francúzsko: Prezidentskí kandidáti v 2017https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/ElyzejskyPalac-e1480936824826.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/12/ElyzejskyPalac-e1480936824826.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,politika,Prezidentské voľby FrancúzskoVo Francúzsku sa ocitli politici tesne predo dverami nového dealu v najvyššej politike. Na budúci rok budú prezidentské voľby a primárky, ktoré prebehli tento rok na jeseň naznačili druh zmien. Keďže terajší prezident Hollande v primárkach neuspel, vyhlásil, že do volieb nepôjde a na jeho miesto ako ľavicového kandidáta sa postavil Manuel Valls, terajší...