Dnes v pondelok 23. februára sa Francúzsko angažovalo v operácii Chammal a zapojilo svoju materskú lietadlovú loď aj s bojovými lietadlami Rafale. Povedal to člen okolia ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana, ktorý priletel na palubu lietadlovej lode v helikoptére.


Materská lietadlová loď je doprevádzaná podmorskými nukleárnymi zbraňami, ochrannou protileteckou fregatou a ďalšou ponorkou, taktiež zásobovacím naftovým tankerom. Na palubách je asi 2700 námorníkov, z toho 2000 je na materskej lodi Charles-de-Gaulle. S dvanástimi Rafalmi a deviatimi modernizovanými útočnými lietadlami Super-Étendard na palube lode ide o viac ako dvojnásobnú francúzsku kapacitu v regióne, ktorá sa opiera o deväť lietadiel Rafale z Emirátov a šesť stíhačiek Mirage 2000D z Jordánska.


Prvé Rafaly odštartovali skoro ráno z lietadlovej lode Charles-de-Gaulle, aktuálne sú 120 námorných míľ (200 km) na sever od Bahrajnu v Perzskom zálive. Do jednej hodiny aj pol mali dosiahnuť iracké územie, čo je dvakrát menej ako od základne Al-Dhafra v SAE, ktorá je využívaná francúzskymi leteckými silami.


Momentálne je 600 Francúzov zapojených prioritne od augusta 2014 na misiách miestnych podporných jednotiek a na kampani amerických náletov. Pre výcvikové a poradné misie je rozmiestnených 100 vojakov celkovo pochádzajúcich z rôznych jednotiek pozemnej armády, ktorí sú na kurzoch v Bagdade, podľa informácií Le Monde.
Na generálnom štábe takisto ako na ministerstve obrany sa nikdy nepredpokladalo, že by operácia Chammal trvala dlho a že by zahŕňala viaceré fázy.


Charles-de-Gaulle odišla 13. januára z Toulonu na päťmesačnú misiu. Jej konečným cieľom bol Indický oceán, kde dúfa francúzska vláda v odpredaj lietadiel Rafale.

Situačná mapa pozície materskej lietadlovej lode Charles-de-Gaulle zdroj: Le Monde
Situačná mapa pozície materskej lietadlovej lode Charles-de-Gaulle
zdroj: Le Monde Lietadlová loď momentálne nesie 21 bojových lietadiel Rafale a Super-Étendard. 1860 vojakov, z toho : 400 je letecká skupina, 500 pohon a vykurovanie, 400 operačné sily, 250 obsluha, 220 leteckí technici, 60 štáb veliteľstva. Doprovod lode: 1 nukleárna útočná ponorka, 1 protiletecká obranná fregata, 1 protiponorková obranná fregata, 1 zásobovací naftový tanker. Doprovod lode má na svojich palubách 700 vojakov.

Zdroj: Le Monde
Text: redakcia SvP

prezentačné foto: lietadlo Rafale, wikipédia.fr

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/AvionRafale-776x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/AvionRafale-300x300.jpgadminPolitikaFrancúzsko,Stredný východDnes v pondelok 23. februára sa Francúzsko angažovalo v operácii Chammal a zapojilo svoju materskú lietadlovú loď aj s bojovými lietadlami Rafale. Povedal to člen okolia ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana, ktorý priletel na palubu lietadlovej lode v helikoptére. Materská lietadlová loď je doprevádzaná podmorskými nukleárnymi zbraňami, ochrannou protileteckou fregatou...