Víťaz primáriek ľavice získal 14 bodov v barometri Kantar Sofres-OnePoint pre mesiac február, zatiaľčo kompromitovaný kandidát francúzskej pravicovej „Les Républicains“ /bývalá UMP/ Fillon robí len výdavky v záležitostiach, ktoré ho prenasledujú a zrejme aj v budúcnosti budú.

Hamon

Loptička počas tohto zápasu preskočila na stranu Benoîta Hamona. V Elyzejskom  paláci sa usudzuje, že záleží na kandidátovi v ľavicových primárkach, aby urobil skúšku svojej schopnosti a hlavne svojej vôle znovu rekonštruovať ľavicu.

Ľavičiar B. Hamon vyjadril svoju hrdosť na päťročný mandát, ktorý sa završuje. Bola to ťažká skúška preňho, keď viedol  časť svojej kampane, ktorá teraz končí a ťažká skúška pre toho, ktorý viedol časť kampane primáriek v ťažkej politickej situácii vytvorenej pre ľavicu terajším prezidentom.  Najväčšie  problémy ľavice boli spôsobené zrejme zákonom El Chomriovej.

Prezident verí, že krvácanie ľavice sa rýchlo zastaví, hoci táto je rekonštruovaná za pochodu. Niektorí socialistickí poslanci podporili totiž Emmanuela Macrona, ktorý založil nezávislú  stranu „En Marche!“, aby mohol miešať karty vo voľbách.  Ale v Elyzejskom paláci chcú veriť, že B. Hamon skonsoliduje svoju podporu a vyhne sa masívnym odchodom. Pretože, F. Holland odhaduje, že ľavicová únia môže v mesiaci máji vyhrať. „Pravica je slabá a jej kandidát je veľmi chabý“, odhaduje jeden z poradcov, aby podporil tento optimizmus.

Hamon získal 14 bodov

Hamon urobil spektakulárny nástup, keď sa pretlačil na prvé miesto cez Jean-Luc Mélenchona. Hamon je teraz hlavný líder francúzskych ľavicových primáriek a ocitol sa v priazni ľavice, ktorej 55% voličov fandí tomuto ťahúňovi od socialistov. On sám získava 14 bodov.

Fillon

François Fillon stráca 4 body

Stretnutie pravice vo štvrti La Vilette v poslednú nedeľu by malo znovu odštartovať kampaň. Na ňom bola intenzívne diskutovaná téma jej mobilizácie. No aféra Penelope Fillonovej sústreďuje na pravicovú stranu Les Républicans mediálny reflektor a negatívne reakcie. Výsledkom tejto aféry je bombastický pád celej pravice v primárkach celkovo až o päť bodov. Ďalším zlým následkom „Penelopagate“ je prebudenie sa Sarkozyho fanúšikov, ktorí začali vytláčať Fillona a dávať do popredia bývalého pravicového prezidenta z bývalej UMP.

Tieto turbulencie v pravici by mohli nakoniec prospieť extrémistom z Front National, kde hviezdi Marine Le Penová. Nakoniec, aj tak sa očakáva, že Le Penová by pravdepodobne mohla zasadnúť v Elyzejskom paláci do kresla prezidentky.

zdroje: francúzska online tlač

redakcia SvP

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/Francúzskodnes-e1486080540547.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/02/Francúzskodnes-e1486080540547.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,Prezidentské voľby FrancúzskoVíťaz primáriek ľavice získal 14 bodov v barometri Kantar Sofres-OnePoint pre mesiac február, zatiaľčo kompromitovaný kandidát francúzskej pravicovej 'Les Républicains' /bývalá UMP/ Fillon robí len výdavky v záležitostiach, ktoré ho prenasledujú a zrejme aj v budúcnosti budú. Loptička počas tohto zápasu preskočila na stranu Benoîta Hamona. V Elyzejskom  paláci sa usudzuje, že záleží na kandidátovi...