Journal Du Dimanche, ktorý patrí k pravicovému krídlu francúzskej politickej garnitúry, začal kampaň proti prezidentovi Hollandovi. Jedným z jej nástrojov je protestujúci vodca kampane „Hollande démission“ David Van Hemelryck, ktorý sa 17 mesiacov usiluje konštantne vystupovať proti prezidentúre F. Hollanda.

Vzhľadom k tomu, že sa súčasný socialistický prezident prepracoval svojimi zlými a nesympatickými rozhodnutiami až ku hranici (ne)obľúbenosti 13%, je táto nová kampaň kandidátkou na konečné zúčtovanie so súčasným prezidentom formou predčasných volieb. Dokonca ani Nicolas Sarkozy nemá taký zlý výsledok obľúbenosti napriek závažnej afére Bygmalion, v ktorej figuruje ako korupčník. Preto sa zrejme odhodlal ohlásiť svoju kandidatúru do budúcich prezidentských volieb.

Hollande má za sebou niekoľko krachov v domácej politike, nestabilitu vlády, ktorá sa dvakrát menila, osobný čierny bod v podobe „nechania odídenia prvej dámy“, ústup socialistov z hornej komory parlamentu, prehru jeho strany PS vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev, neschopnosť presadiť sa v zahraničnej politike ako silný prezident a nakoniec, má za sebou súhlas s mlátením demonštrantov hnutia „Manif pour tous“. Bude naozaj dosť silný výkon z jeho strany, ak vydrží v Elyzejskom paláci do konca svojho mandátu. Tento prezident si totiž stihol proti sebe poštvať širokú politickú opozíciu, ktorá by za iných okolností navzájom neťahala za jeden koniec povrazu.

Okrem tradičných pravicových strán sa však ocitajú v opozícii noví ľudia a hnutia, ako „Manif pour tous“ alebo „Hollande démission“, v ktorých sa profilujú celkom noví vodcovia a vodkyne. Francúzsko je teraz vriaci kotol spoločenských zmien, ktorý je navyše skomplikovaný aj zahranično-politickou situáciou na blízkom a strednom východe.

Nuž, a posledným úderom môže byť rozpad Parti Socialiste, materskej základne F. Hollanda. V tejto strane panujú rozpory a sú klasifikovaní piati vzbúrenci, ktorí boli vylúčení z parlamentných komisií. To jasne indikuje, že socialistická strana nie je názorovo jednotná a nemá ani životaschopný vnútropolitický model, na ktorom by sa chcela zjednotiť samotná PS, ak nie celá ľavá koalícia.

©text Ľudmila Balážová-Marešová

Súvisiacepramene: v Le Figaro, Le Monde, Journal Du Dimanche

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Manuel-Valls.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Manuel-Valls-300x284.jpgadminPolitikaFrancúzskoJournal Du Dimanche, ktorý patrí k pravicovému krídlu francúzskej politickej garnitúry, začal kampaň proti prezidentovi Hollandovi. Jedným z jej nástrojov je protestujúci vodca kampane „Hollande démission“ David Van Hemelryck, ktorý sa 17 mesiacov usiluje konštantne vystupovať proti prezidentúre F. Hollanda. Vzhľadom k tomu, že sa súčasný socialistický prezident prepracoval svojimi zlými a nesympatickými rozhodnutiami...