FelipeVIking
foto:Yahoo!

V utorok vyhlásil španielsky kráľ Felipe VI., že žiadna z politických strán Španielska nemá dostatočnú podporu na sformovanie vlády a bude treba bezprecedentné opakovanie volieb v júni, čo je šesť mesiacov po tom, ako voliči ukončili tradičný politický systém dvoch strán. Felipe oznámil svoje rozhodnutie o voľbách potom, ako strávil dva dni na stretnutí so skupinou straníckych lídrov vrátane konzervatívcov z Ľudovej strany, čo je stredo-ľavá socialistická strana, tiež krajne ľavicovej strany „Podemos“ a podnikateľom blízkej Ciudadanos.

Kráľ mieni, že žiadna strana nie je schopná poskladať opozičnú menšinovú alebo väčšinovú vládu na základe účasti v dolnej komore parlamentu. Bohatú vrstvu, ktorá tentokrát dostala od Španielov nahnevaných už roky na vysokú nezamestnanosť, korupciu zasahujúcu Ľudovú stranu a Socialistov, na nepopulárne prísne opatrenia týkajúce sa národnej zdravotnej starostlivosti a štátneho školstva, sa nepodarilo tiež presadiť natoľko, aby vytvorila vládu podľa ústavy.

Opakované voľby sa budú diať po prvýkrát od roku 1978, keď bola nastolená demokracia po Francovom skone.

Španielsko ešte nikdy nemalo koaličnú vládu na národnej úrovni. Socialisti odmietli Rajoyov návrh  veľkej koalície tak ako sa už udialo vo viacerých európskych krajinách.

zdroj: Yahoo!

preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/FelipeVIking-e1461943437776.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/04/FelipeVIking-e1461943437776.jpgadminRoyaltyEÚ,politika,RoyaltyV utorok vyhlásil španielsky kráľ Felipe VI., že žiadna z politických strán Španielska nemá dostatočnú podporu na sformovanie vlády a bude treba bezprecedentné opakovanie volieb v júni, čo je šesť mesiacov po tom, ako voliči ukončili tradičný politický systém dvoch strán. Felipe oznámil svoje rozhodnutie o voľbách potom, ako strávil dva...