Je potrebné udržiavať napriek situácii na východnej Ukrajine a Kryme dialóg s Moskvou? Otázka vyzerá byť v Bruseli veľké tabu.

Po vydaní dokumentu predstaviteľov členských štátov EÚ, o ktorom sa bude debatovať 19. januára 2015 na ministerskej úrovni, ním možno prestane byť. Ministri zahraničia musia zistiť , či dokument môže hrať skutočnú politickú úlohu a napodobniť politiku Britky Catherine Ashtonovej, ktorú Federica Mogheriniová vymenila v kresle.
Očakáva sa, že európska dvadsaťosmička podporí v budúcich mesiacoch päť listov predstavených v hlavných mestách Európy, čo majú v obsahu „proaktívne priblíženie“, pretože Moskva pokračuje „v uskutočňovaní nátlakov, zastrašovaní, manipulácií a propagandy“. Únia sa nedohodne na uskutočnení mierového procesu dohodnutého v Minsku medzi Ukrajinou a Ruskom, ale musí si hlavne položiť správne otázky, zdôrazňuje podstatu Federica Mogherini.
Pre EÚ by sa tak otvorila možnosť vývoja deeskalácie a spolupráce s Moskvou v blízkej budúcnosti.
Zdroj: Le Monde
Preklad: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Mogherini-698x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/Mogherini-300x300.jpgadminPolitikaEÚ,RuskoJe potrebné udržiavať napriek situácii na východnej Ukrajine a Kryme dialóg s Moskvou? Otázka vyzerá byť v Bruseli veľké tabu. Po vydaní dokumentu predstaviteľov členských štátov EÚ, o ktorom sa bude debatovať 19. januára 2015 na ministerskej úrovni, ním možno prestane byť. Ministri zahraničia musia zistiť , či dokument môže...