LOUVRENádvorieParíž bude 12. januára 2015 európskym hlavným mestom boja proti terorizmu. Pochod republikánov organizovaný na počesť obetí atentátov v Paríži bude zároveň aj európskym pochodom. Prezident Hollande osobne pozval viacero hláv štátov, aby sa zúčastnili zhromaždenia.
„Budem s nimi“ vysvetlil prezident v televíznom vysielaní v piatok.
Zhromaždenie sa bude konať pod znamením skutočnej európskej jednoty proti terorizmu. Kancelárka Angela Merkelová, prezident Európskej rady Donald Tusk, prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker, premiér Veľkej Británie David Cameron, predseda Matteo Renzi a španielsky premiér Mariano Rajoy tiež potvrdili svoju účasť.
Manuel Valls zabezpečil, aby boli prostriedky masovej bezpečnosti umiestnené v nedeľu v Paríži a tiež v provinciách.
David Cameron vysvetlil vo svojom tweete, že prijal pozvanie prezidenta Hollanda, aby podporil hodnoty zosobnené v „Charlie Hebdo“ .
Španielsky premiér Mariano Rajoy napísal na svojom twitteri : „Budem v Paríži v nedeľu, aby som podporil francúzsky ľud. Španielsko s Francúzskom proti terorizmu a za slobodu“.
Nemecká kancelárka Merkelová potvrdila oficiálne svoju účasť v denníku konzervatívcov Die Welt. Stretnutie naplánované práve na nedeľu v Strassbourgu s prezidentom Hollandom a predsedom EP pred útokmi teroristov bolo zrušené .
Paríž sa stane nielen symbolickým miestom pochodu za obete ale i miestom konania medzinárodného stretnutia ako symbolu boja proti teroru. V nedeľu prijme minister vnútra Bernard Cazeneuve svoj americký proťajšok Jeha Johnsona a tiež ministra spravodlivosti Erica Holdera v doprovode ministrov vnútra Nemecka, V. Británie, Španielska, Talianska a Poľska.
Európsky komisár Dimitris Avramopoulos bude prítomný rovnako ako koordinátor EÚ pre boj proti terorizmu Gilles de Kerchove.
Zdroj: le Monde
Text: redakcia Svet v preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/06/Hollande-e1401634410914.jpgadminPolitikaEÚ,Francúzsko,islamParíž bude 12. januára 2015 európskym hlavným mestom boja proti terorizmu. Pochod republikánov organizovaný na počesť obetí atentátov v Paríži bude zároveň aj európskym pochodom. Prezident Hollande osobne pozval viacero hláv štátov, aby sa zúčastnili zhromaždenia. „Budem s nimi“ vysvetlil prezident v televíznom vysielaní v piatok. Zhromaždenie sa bude konať pod...