CampIdomeni
Kemp Idomeni v Grécku: Desiatky tisícok ľudí tu bývajú vedľa mesta Idomeni v biednych podmienkach, pretože tu zostali zablokovaní kvôli reštrickiám krajín na balkánskej trase. Pondelkový dôležitý summit Eú a Turecka má túto kritickú situáciu vyriešiť.

Tvárou v tvár kríze Európa používa silné prostriedky. 28 hlavných miest sa dohodlo v nedeľu večer na zatvorení cesty cez Balkán navrhnúc „urobiť maximum“ v prospech Grécka, krajiny, ktorá riskuje , že sa zmení na konečnú pre desiatky tisícov utečencov a migrujúcich vylodených po plavbe z Turecka.

„Tok nelegálnych migrantov cez Balkán Západ hodlá ukončiť: táto cesta je nepochybne zatvorená, upresnili v dnes v pondelok v Bruseli. „EÚ podporí Grécko v ťažkom momente a urobí maximum na pomoc zlepšenie situácie“, píše sa v texte podpísanom 28 vyslancami krajín Európy. Ambíciou je prerušiť jedenásťmesačnú krízu, ktorá priviedla viac ako jedenmilión utečencov a migrantov v chaose po „Balkánskej trase“ do Nemecka a severnej Európy.

Dvadsaťosmička si zvolila uzavretosť. Bez explicitného označenia EÚ dodatočne potvrdila konanie krajín ako Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvátsko, ktoré začali filtrovať prichádzajúcich do zóny Schengenu bez toho, aby im dala zelenú EK v Bruseli.

Masívna pomoc Grécku

Európa odpovedá tiež na znepokojenie tých, ktorí ako napríklad Nemecko, Francúzsko alebo Taliansko prejavujú starosť o ľudskú drámu v Grécku a na ostrovoch v Egejskom mori. Taktiež oznamuje masívnu pomoc Grécku ako nárazníkovej zóne.

Obnovenie slobodného pohybu v Schengene

Kvôli urgentnej pomoci, Schengen musí zachrániť pred zrútením Junckerova Európska komisia.

V podstate dodatočne legalizuje rozhodnutia nárazníkových štátov. Tiež chce obnoviť pravidelné kontroly gréckych hraníc, prechod posilnený políciou a pohraničníkmi, ktorí prišli alebo prídu z EÚ do konca marca. Vnútri priestoru s voľným pohybom plánuje odstrániť kontrolu nastolenú ôsmimi krajinami. Správne fungovanie Schengenského priestoru je „prioritná záležitosť“ a bude musieť byť obnvená „pred koncom roka“.

Hlavy štátov a vlády budú musieť ukončiť rušenie posilňovania Turecka v zmysle ustanovení dohody vyjednanej v posledných dňoch v Ankare. Premiér Ahmet Davutoglu musí začať akceptovať návrat ekonomických migrantov spätne z vlastnej krajiny, ktorých sa Grécko pripravuje posielať naspäť.

V Grécku je doteraz zablokovaných viac ako 30 000 migrantov v zlých podmienkach v tábore Idomeni na severe Grécka, kde desiatky tisícok osôb čaká v biede , či sa otvorí hranica do Macedónska.

zdroj: Le Figaro,foto: Le Figaro/AFP/Louisa Gouliamaki

EÚ zatvára balkánsku cestuhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/CampIdomeni-e1457340596172.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/CampIdomeni-e1457340596172.jpgadminPolitikaVýchodná EurópaEÚ,Migrácia v EÚTvárou v tvár kríze Európa používa silné prostriedky. 28 hlavných miest sa dohodlo v nedeľu večer na zatvorení cesty cez Balkán navrhnúc „urobiť maximum“ v prospech Grécka, krajiny, ktorá riskuje , že sa zmení na konečnú pre desiatky tisícov utečencov a migrujúcich vylodených po plavbe z Turecka. „Tok nelegálnych migrantov cez Balkán Západ hodlá ukončiť:...