Šéf diplomacie Iránu sa stretol v New Yorku, aby diskutoval o mierových rozhovoroch ohľadne vojny v Sýrii, oznámila EÚ v sobotu vo svojom vyhlásení.

Irán ako kľúčový spojenec prezidenta Bašára al-Asada bol vylúčený z diplomatického úsilia OSN na konci štyroch rokov vojny, ktorá zabila 240 000 ľudí.

Počas mítingu tento piatok zdôraznili Federica Mogheriniová a iránsky minister zahraničia Mohammad Javad Zarif potrebu ukončiť vojnu v Sýrii, „ktorá zapríčinila tak veľa utrpenia“, uviedlo vyhlásenie EÚ.

„Vyjadrili svoju pripravenosť spolupracovať so silami OSN a zmeniť názor na to ako prispieť k jej koncu“, dodali.

Minister zahraničia USA John Kerry sa chcel stretnúť so Zarífom v sobotu v New Yorku a s ministrom zahraničia RF Sergejom Lavrovom v pondelok.

OSN dúfa, že sa začne nové kolo rokovaní o mieri tento mesiac, ale ruská vojenská výstavba v Sýrii urobila v tejto práci škrt.

Mierové rozhovory OSN vedené vyslancom Staffanom de Misturom by mohli byť zavŕšené vytvorením medzinárodnej kontaktnej skupiny, ktorá by najprv oponovala plán.
Vlna mítingov na oboch stranách v tomto roku, keď sa má konať Generálne zhromaždenie OSN sa bude usilovať vypracovať konsenzus o vojne v Sýrii, odkiaľ bolo vyhnaných 4 milióny ľudí z ich domovov.

Prezident USA Barack Obama si chce sadnúť s ruským lídrom Vladimirom Putinom v tento pondelok na rozhovor, ktorý sa ukazuje ako kritický v naplánovanom napredovaní.

Ministri zahraničia päťky stálej Rady bezpečnosti – V. Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA – sa chcú stretnúť v utorok s De Misturom a generálnym tajomníkom OSN Ban Ki-moonom.

Rusko, ktoré je aj s Iránom jedným z podporovateľov režimu v Damasku, poslalo vojakov a lietadlá do Sýrie zároveň s čerstvými posilami Asadových síl. Moskva by chcela spolupracovať so Západom a arabskými krajinami v boji proti džihádistom IS, ktorí dobyli širokú oblasť územia Iraku a Sýrie.
Ale Západ si myslí, že nemôže byť kooperácia s Asadovým režimom, ktorý zabil viacej civilov ako džihádistov.
Zdroj: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP

foto: © Behrouz Mehri – AFP

EÚ a Irán tlačia na mier v Sýriihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Mohammad-Javad-Zarif-a-federica-Mogherini-e1443393729121.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/Mohammad-Javad-Zarif-a-federica-Mogherini-e1443393729121.jpgadminPolitikaBlízky Východ,EÚ,Preklad z angličtinyŠéf diplomacie Iránu sa stretol v New Yorku, aby diskutoval o mierových rozhovoroch ohľadne vojny v Sýrii, oznámila EÚ v sobotu vo svojom vyhlásení. Irán ako kľúčový spojenec prezidenta Bašára al-Asada bol vylúčený z diplomatického úsilia OSN na konci štyroch rokov vojny, ktorá zabila 240 000 ľudí. Počas mítingu tento piatok...