Ankara chce bojovať proti vytvoreniu štátu Kurdov na svojej hranici
Pokrok kurdských síl na severe Sýrie spôsobuje hnev prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Apelujem na medzinárodnú komunitu. Niekto musí zaplatiť cenu, my nikdy nedovolíme založenie nového štátu na našej južnej hranici so severnou Sýriou“, povedal islamsko-konzervatívny prezident v piatok večer počas večere na konci pôstu ramadánového dňa. Silná osobnosť Turecka citovaná médiami odsúdila kurdské sily, ktoré tlačia džihádistickú skupinu ISIS na viacerých sektoroch blízko turecko-sýrskej hranice, aby zmenili demografickú štruktúru v zónach, ktoré si podrobili. Erdogan urobil tak narážku na populácie Arabov a Turkménov – turkofónnych – v Sýrii.

Erdogan tiež dementoval záľubu Ankary v džihádistoch: „Je to veľké osočovanie obviniť Turecko so spojenectva s nejakou teroristickou organizáciou“ v Sýrii, povedal.

YPG, kurdské sily v Sýrii, udržujú vzťahy s PKK (Strana robotníkov Kurdistanu), ktorá uskutočnila v roku 1984 povstanie armády v Turecku a bola považovaná vládou v Ankare za teroristickú skupinu.
Možné vytvorenie autonómnej zóny pod kontrolou PKK na severe Sýrie je zdrojom znepokojenia Ankary a jej premiéra, pretože tureckí Kurdi by sa tým mohli inšpirovať, hlavne keď toto teritórium je naproti autonómnemu regiónu Kurdistan na severe Iraku.

Na stretnutí v piatok s denníkom Hürriyet, predseda PYD (Strana demokratického zväzu Saleh Muslim vylúčil vytvorenie kurdského štátu v Sýrii. „Nemáme taký plán“, povedal.

Zasiahnuť v Sýrii
Podľa tureckej tlače žiadali premiér Erdogan a Ahmet Davutoglu začiatkom týždňa na schôdzi bezpečnostnej rady v Ankare náčelníka generálneho štábu zasiahnuť v Sýrii. Ale generál Necdet Ozel je málo ochotný na vstup do vojny a žiadal písomný príkaz zodpovedných štátnych úradníkov.
Nová vláda ešte nie je v Turecku zostavená v zmysle parlamentných volieb 7. júna 2015, v priebehu ktorých stratila Strana spravodlivosti a rozvoja (islamsko-konzervatívna) po trinástich rokoch moci absolútnu väčšinu v parlamente. Podľa denníka Hürriyet bolo pripravených najmenej 12 000 tureckých vojakov vstúpiť na sýrske územie, aby ustanovili „bezpečnostnú zónu“ schopnú ochraňovať tureckú hranicu pred hrozbou ISIS.

zdroj: Le Monde

preklad: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/TureckoKurdskáZáležitosť2015.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/TureckoKurdskáZáležitosť2015.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islamAnkara chce bojovať proti vytvoreniu štátu Kurdov na svojej hranici Pokrok kurdských síl na severe Sýrie spôsobuje hnev prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Apelujem na medzinárodnú komunitu. Niekto musí zaplatiť cenu, my nikdy nedovolíme založenie nového štátu na našej južnej hranici so severnou Sýriou“, povedal islamsko-konzervatívny prezident v piatok večer počas...